استاندار گیلان:

منطقه آزاد انزلی فرصت ویژه ای برای شکوفایی اقتصادی و اشتغال گیلان است

سینماهای سراسر کشور که در حمایت از کادر درمان تعطیلی یک هفته ای را در پیش گرفته بود و در ادامه نیز با اعلام تعطیلی سراسری به دلیل وضعیت بحرانی همه‌گیری ویروس کرونا مواجه شده بودند، بعد از دو هفته قرار است از فردا فعالیت خود را از سر گیرد.

اسدالله عباسی، در بازدید از پروژه های ملی، عمرانی، زیرساختی، تجاری و گردشگری منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی گفت: بنادر انزلی، کاسپین، چمخاله و آستارا از ظرفیت های مهم گیلان و کشور محسوب می‌شوند که شکوفایی این بخش ها به شکوفایی اقتصاد کشور کمک می نماید، برهمین اساس بنادر فوق باید با حداکثر ظرفیت مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

عباسی با اعلام این خبر که سرمایه گذاران خارجی و داخلی برای سرمایه گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده اند، چنین موضوعی را در شاخص های ترانزیتی استان و ملی بسیار حائز اهمیت ارزیابی کرد و افزود: منطقه آزاد انزلی فرصت ویژه ای برای شکوفایی اقتصادی و اشتغال گیلان است و باید از ظرفیت های این منطقه مانند بندر کاسپین برای ایجاد اشتغال و درآمد استفاده کنیم.

وی با اشاره به خلاء موجود در بخش گردشگری دریایی در پهنه آبی دریای خزر، اظهار داشت: در بخش مسافری دریای در دریای خزر خلایی وجود دارد که باید از ظرفیت های بنادر گیلان در بخش گردشگری به طور کامل بهره برداری نمود.

استاندار گیلان، بندر چمخاله را پرکننده خلاء موجود اعلام کرد و افزود: تکمیل خط ریلی بندر کاسپین به عنوان حلقه مفقوده کریدور شمال جنوب حتماً باید در دستور کار قرار گیرد و این در حالی است که پیمانکار بخش انتهای این مسیر دارای عملکرد ضعیفی است، موضوعی که بارها به آنها تذکر داده شده و امروز نیز در گفتگو با وزیر راه این مشکل مطرح شد.

عباسی با تأکید براینکه پروژه های استانی در بخش های مختلف با شتاب در حال تکمیل بوده اما این پروژه روند کندی را طی می کند که باید هرچه سریعتر تکمیل شود،افزود: در بخش سرمایه گذاری برای کشتیرانی هم بدنبال راه اندازی شناورهای رو رو کامیون بر و واگن بر می باشیم تا کریدور شمال-جنوب تکمیل کنیم شود ودر همین راستا در بخش ترانزیت کالاهای مورد نیاز کشور به ویژه صادرات تولیدات منطقه آزاد انزلی مد نظر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه برای احداث هتلهای پنج ستاره و مانند آن سرمایه‌گذارانی اعلام آمادگی کرده اند که برخی از این سرمایه گذاران در این منطقه در حال سرمایه گذاری می باشند، اشاره ای به موانع موجود در مسیر اتصال خط ریل به بندر انزلی نمود و اضافه کرد: تلاش داریم موانع محیط زیستی در مسیر این پروژه را برطرف سازیم تا تمام ظرفیتهای این بندر مورد استفاده قرار گیرد؛ چراکه در سفر رییس جمهور به گیلان و حضورشان در بندر کاسپین و دستوراتی در این خصوص صادر شد که برای تحقق این دستورات تمام توان خود را بکار بسته ایم و از تمام سرمایه‌گذارانی که علاقه مند به سرمایه گذاری در این منطقه می باشند با آغوش باز استقبال می کنیم .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در جلسه شورای اداری این سازمان که با حضور استاندار گیلان برگزار شد با بیان اینکه یکی از مهمترین زیرساخت های منطقه آزاد انزلی که باید با اهتمام ویژه تکمیل شود پروژه راه آهن رشت به بندر کاسپین است؛ گفت: این پروژه در ابعاد بین المللی برای کشور و این منطقه آزاد حائز اهمیت بسیاری می باشد که از جمله دستاوردهای بهره برداری و تکمیل راه آهن رشت به بندر کاسپین، تقویت و افزایش حجم مبادلات از طریق کریدور شمال جنوب است.

عیسی فرهادی در ادامه به تجزیه و تحلیل ظرفیت های ایجاد شده در قالب زیرساخت های موجود و سرمایه گذاری های صورت گرفته از سوی بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی پرداخت و گفت: در حال حاضر بیش از ۱۶۴ واحد صنعتی با ارزش تولیدات ۲۵۰ میلیون دلار سالانه در منطقه آزاد انزلی فعال بوده و تا کنون ۲۲ هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد شده و در تلاشیم با جذب سرمایه گذار خارجی نقش منطقه آزاد انزلی در پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی را بیش از پیش تقویت کنیم.

گفتنی است در جریان حضور و دیدار استاندار گیلان در منطقه آزاد انزلی که معاونین اقتصادی و عمرانی استاندار، فرماندار انزلی، و مدیران کل صمت، گمرکات، بنادر و دریانوردی، راه آهن شمال و شرکت زیرساخت،برق منطقه ای، مسکن و شهرسازی حضور داشتند؛ از مسیر اتصال راه آهن، شهرک صنعتی شماره ۳، اسکله رو رو، سینی دوار راه آهن و بندرکاسپین بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت این پروژه های ملی و عمرانی زیرساختی در دست اجرای منطقه آزادانزلی قرار گرفت. بازدید از پروژه های در حال اجرای تجاری و گردشگری بندری منطقه آزادانزلی شامل یک هتل ۵ ستاره، پارک آبی و همچنین مجتمع فرهنگی ورزشی که برای دهه مبارک فجر امسال آماده بهره برداری است از دیگر برنامه های عباسی به منطقه آزاد انزلی بود .

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=8687

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: