معاون وزیر صمت مطرح کرد:

ماهیت شروط مناطق آزاد در قبال فعالان اقتصادی باید حفظ شود

معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی خواستار حفظ ماهیت شروط مناطق آزاد در قبال فعالان اقتصادی شد.

 محمد مهدی برادران معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از دیدار با عیسی فرهادی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در نشستی همراه با مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، ناظر گمرکات استان و معاون اقتصادی سازمان با فعالین اقتصادی، صنعتگران و تجار گفتگو کرد که در این نشست ۱۰ نفر از نمایندگان بخش خصوصی منطقه و استان گیلان  نظرات، پیشنهادات و مشکلات خود را بیان کردند.

دبیر انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی، اعضای هیات مدیره شرکت خدمات و عمران شهرک صنعتی، اعضای هیات مدیره جامعه بازاریان و بازرگانان منطقه، چند تولید کننده و صادر کننده منطقه، نماینده شرکت های خودرویی و همچنین نماینده شرکت های خدمات لجستیک و دریایی منطقه آزاد انزلی در این نشست به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

موضوعات مطرح شده از سوی نمایندگان تشکل های بخش های خصوصی منطقه عمدتا بر حفظ و تقویت سرمایه گذاران، رفع مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی، نحوه تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه و تاکید بر تک نرخی شدن ارز و همزمان شرایط تسویه ارز صادراتی، لزوم بازنگری شرایط سقف و سابقه در زمان ثبت سفارش، تفویض اختیار بیشتر وزارت صمت به استان ها و مناطق در خصوص نحوه خرید مواد اولیه واحدهای تولیدی، تسریع در ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون نظام صنفی، مشکلات قطعی برق و گاز در فصول تابستان و زمستان، ضرورت حمایت بیشتر بانک ها از صنعتگران، تعیین تکلیف نحوه واردات خودروهای پلاک مناطق، عدم مداخله سایر دستگاه ها در فرآیند اداره و صدور مجوزات مناطق آزاد، ضرورت حفظ مزایا و معافیت های پیش بینی شده در قانون مناطق آزاد تاکید داشت.

همچنین در این نشست عنوان گردید سرمایه گذاران به امید استفاده از مشوق ها در مناطق آزاد اقدام به سرمایه گذاری کردند اما این مشوق ها از سوی دستگاه های خارج از مناطق آزاد در حال حذف شدن است در حالیکه برای فعال اقتصادی حفظ سرمایه موجود مهم است و الان در کشور جذب سرمایه گذار جدید اندکی دشوار شده و انتظار است سرمایه گذاران موجود در هر شرایطی حفظ شوند چرا که این قشر بهترین سفیران برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جدید هستند.

در این نشست معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با ارائه گزارشی از ظرفیت های تولیدی، صادراتی و بندری منطقه آزاد انزلی عنوان نمود که تنها صادر کننده نمونه کشوری استان گیلان در سالجاری از منطقه آزاد انزلی انتخاب شده است و هم اکنون ۱۶۴ واحد تولیدی در منطقه مشغول فعالیت هستند که تعداد قابل توجه ای از آنان کالاهای تولیدی خود را به کشورهای همسایه صادر می نمایند.
وحید طالب پور، با برشمردن مزیت های منطقه آزاد انزلی در حوزه واردات و صادرات و نقش بنادر انزلی و کاسپین در تامین کالای اساسی کشور از امادگی سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت کمک به واحدهای تولیدی کشور برای استفاده از ظرفیت های لجستیکی بنادر منطقه در بخش تسهیل واردات مواد اولیه و صادرات محصولات تولیدی آنان خبر داد و عنوان کرد با اتصال خط ریل سراسری به منطقه آزاد انزلی توان رقابتی منطقه در این بخش افزایش خواهد یافت.

صادق برزگر ناظر گمرکات استان گیلان و مدیرکل بندر انزلی نیز در این جلسه ضمن برشمردن شرایط ویژه جغرافیایی منطقه و نقش پیمان های منطقه ای خصوصا موافقتنامه اوراسیا در کارکرد منطقه آزاد انزلی از آمادگی و همراهی گمرک جمهوری اسلامی ایران در جهت رشد تولیدات منطقه و استان خبر داد.

تیمور پورحیدری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در این نشست عنوان نمود برخی مشکلات سرمایه گذاران استان گیلان که در جلسات مختلف احصاء شده در حوزه تخصیص ارز و تهیه مواد اولیه است و افزود: مستمرا پیگیر رفع مشکلات فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان هستیم و در جلسات کارگروه های رفع موانع، تسهیل و رشد تولید و همچنین دیگر کارگروه های تخصصی در داخل منطقه و یا استان با همراهی سازمان منطقه آزاد انزلی موضوعات و مشکلات تولید کنندگان منطقه را تاحصول نتیجه دنبال می کنیم.
تیمور پورحیدری گفت: در این شرایط سخت اقتصادی و تحریم که تجار و صنعتگران مشتاقانه و عاشقانه دنبال تولید هستند باید بتوانیم برای رفع مشکلات تلاش کنیم و خوشبختانه تعامل خوبی بین سازمان منطقه، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی منطقه و اداره کل صمت برقرار است.

معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست اظهار کرد: بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست های نظام و دولت همراهی خواهد کرد.
مهدی برادران با اشاره به نقطه نظرات مطرح شده در این نشست مبنی بر کاهش مشوق ها برای سرمایه گذاران مناطق آزاد انزلی خواستار حفظ ماهیت شروط مناطق آزاد در قبال فعالان اقتصادی شد.
برادران گفت: بخش خصوصی در سال رشد تولید و مهار تورم با سیاست کشور همراهی کرد و مناطق آزاد اگر شروطی در قبال فعالان اقتصادی دارد باید ماهیت خود را حفظ کند و افزود ما نیز از ظرفیت های موجود برای حمایت از واحدهایی تولیدی واجد شرایط بهره خواهیم گرفت.
وی تاکید کرد: باید در تصمیم گیری ها از بخش خصوصی نیز نظر سنجی کرد و با هماهنگی این بخش تصمیم سازی کرد.
معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: باید به فکر تجارت آسان باشیم شاید این امر در سیاست کلان که ایران با تحریم های ظالمانه و دشمنان متعددی روبرو است با دشواری های بیشتری همراه باشد اما در صنایع عمومی این امکان و ظرفیت وجود دارد که نیازهای ارزی خود را تامین کنیم.

برادران، همچنین ضمن استقبال از نظرات مطرح شده در این نشست از پیگیری برخی از موضوعات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی منطقه از طریق بانک مرکزی و وزارتخانه های ذی ربط خبر داد.

معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر خود به منطقه آزاد انزلی از زیرساخت های بندر کاسپین نیز بازدید کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10403

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: