معاملات خودرو‌های گذر موقت فقط در مناطق آزاد قانونی است

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا گفت: معاملات خودرو‌های گذر موقت فقط در مناطق آزاد باید صورت گیرد و در غیر اینصورت غیرقانونی است.جانشین رئیس پلیس راهور فراجا گفت: معاملات خودرو‌های گذر موقت فقط در مناطق آزاد باید صورت گیرد و در غیر اینصورت غیرقانونی است.

 سردار سیدتیمور حسینی درباره داغ شدن بازار معاملات خودرو‌های گذرموقت به خصوص در تهران تاکیدکرد: معاملات خودرو‌های گذر موقت فقط در مناطق آزاد باید صورت گیرد و در غیر اینصورت غیرقانونی است.

وی خرید و فروش گذر موقت را اکیداً ممنوع دانست و افزود: فردی که خودرویی را به صورت گذر موقت وارد کشور می‌کند، تنها کسی است که مجاز به استفاده از این خودرو است.

جانشین رئیس پلیس راهور اظهارداشت: تمامی تبلیغات درباره خرید و فروش خودرو‌های گذر موقت به غیر از مناطق آزاد نیز غیرقانونی است و خریداران نمی‌توانند مالک خودرو شوند.

سردار حسینی قیمت پایین و لوکس بودن خودرو‌های گذر موقت را یکی از عوامل وسوسه خرید این خودرو‌ها دانست و گفت: هیچ گونه خدماتی از جمله کارت سوخت، کارت خودرو و دیگر موارد به این خودرو‌ها تعلق نخواهد گرفت و برگ سند آن نیز در معاملات منتقل نمی‌شود.

البته بیانات صریح جانشین رئیس پلیس راهور فراجا در حالی است که در سامانه‌های رسمی خرید و فروش خودرو، شاهد تبلیغات فروش خودرو‌های لوکس گذرموقت هستیم که طبعاً خریدار هم دارند.

حتی در برخی از این تبلیغات ادعا می‌شود که این خودرو‌ها قابل تمدید هستند که در تعارض کامل با قوانین و مقررات و همچنین تاکید فرماندهی راهور فراجا قرار دارد.

براساس قوانین کشور اجاره و فروش اتومبیل با پلاک گذر موقت ممنوع است و به‌عنوان کالای قاچاق محسوب می‌شود. در واقع به دلیل اینکه این پلاک‌ها به‌صورت دائمی شماره‌گذاری نمی‌شوند، خریدوفروش آن‌ها غیرقانونی شمرده می‌شود.

طبق ماده ۵۰ و ۷۸ قانون گمرکات کشور، اجاره و نقل‌وانتقال خودرو‌های با پلاک گذرموقت حتی برای زمان کوتاه هم امکان پذیر نیست. علاوه بر این خودروی گذرموقت با وجود اینکه می‌توانند در تمام جاده‌های ایران تردد کند، اما حداکثر مدت زمان قانونی تردد آن‌ها ۶ ماه است که البته بسته به نوع خودرو و مبدا خودرو این زمان متغییر است. اما در حال حاضر این مدت زمان سه ماهه است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=11676

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: