عبدالملکی دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی

مناطق آزاد موتور محرک توسعه اقتصاد کشور

به گزارش ایسنا و به نقل از باشگاه استقلال، با پیگیری‌های انجام شده توسط علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل باشگاه استقلال، قسمتی از مطالبات معوقه ریکاردو ساپینتو سرمربی استقلال و اعضای کادر فنی، بلافاصله پس از پایان سوپرجام به ایشان پرداخت شد.
دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری
دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در نشست با معاونین و مدیران این مجموعه، از مناطق آزاد به عنوان موتور محرک توسعه اقتصاد کشور نام برد و گفت: مجموعه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از بخش های مهم اقتصادی کشور و دولت محسوب می شوند و رئیس محترم جمهور نیز نسبت به این مناطق حساسیت ویژه ای دارند.

به گزارش اف زد نیوز به نقل از فرینا، آقای حجت اله عبدالملکی افزود: مناطق آزاد با شرایط و خصوصیاتی ویژه در نظر گرفته شده است که این ویژگی ها این مناطق را به موتور محرک اقتصاد کشور تبدیل کرده است.
آقای عبدالملکی، به کمبودها و کاستی ها در برخی از مناطق آزاد کشور اشاره کرد و اظهار داشت: به طورکلی گلایه هایی در خصوص عملکرد مناطق آزاد وجود دارد، مثل اشکالاتی که در بسیاری از نظام های اقتصادی کشور با آن مواجه هستیم، اما در مقابل این اشکالات، ظرفیت های قابل اعتنایی است.
وی، به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات، تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج و مهمترین آن رفاه مناسب ساکنان این مناطق از جمله سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی در این مناطق است که بر آن تاکید شده است.
دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: در خصوص ایجاد مناطق آزاد جدید، فصل الخطاب قانون است و با توجه به تصویب قانون گذار، حتماً تسریع خواهد شد.
آقای عبدالملکی، در پایان از اقدامات صورت گرفته در دولت های قبل و زحمات دکتر سعید محمد و همچنین دکتر نصراله ابراهیمی تشکر کرد و گفت: ما رویکرد را تغییر نمی‏دهیم بلکه تلاش می کنیم با همکاری هم سرعت را برای رسیدن به اهداف بیشتر کنیم.

مناطق آزاد از بدنه کارشناسی متخصص و فنی تشکیل شده است

سرپرست سابق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی نیز در این نشست گفت: مناطق آزاد از بدنه کارشناسی متخصص و فنی در حوزه های اقتصادی، توسعه مدیریت، پارلمانی و امور مجلس و حوزه های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری ـ خدماتی تشکیل شده است.
آقای نصراله ابراهیمی افزود: در حال حاضر در کشور ۸ منطقه آزاد فعال، ۷ منطقه آزاد جدید و ۷۹ منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که از این تعداد ۳۵ منطقه ویژه اقتصادی فعال و الباقی در مرحله راه اندازی هستند.
آقای ابراهیمی ادامه داد: مناطق ویژه اقتصادی در مقایسه با مناطق آزاد دو وجه تمایز دارند، یکی اینکه توسط سازمان مسئول به صورت دولتی و خصوصی اداره می شوند و دیگری معافیت مالیاتی و گمرکی است که مناطق آزاد از معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برخوردار هستند و در مناطق ویژه اقتصادی حسب فعالیت آنها این معافیت بین ۷ تا ۱۲ سال متغیر است.

در این نشست هریک از معاونین و مدیران دبیرخانه شورایعالی به ارائه گزارشی از اقدامات و عملکرد حوزه فعالیت خود پرداختند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=9494

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: