عبدالملکی در برنامه زنده رادیویی اعلام کرد

ایجاد مناطق آزاد مشترک ایران با ۴ یا ۵ کشور

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری -صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به مزیتهای مختلف ایجاد مناطق آزاد مشترک برای کشورمان گفت : ایجاد این مناطق با ۴ یا ۵ کشور درسال جاری عملیاتی می شود .

 حجت الله عبدالملکی که چهارشنبه شب در گفتگوی زنده رادیویی با  برنامه ساعت ۲۱ رهیافت رادیو اقتصاد  سخن می گفت افزود : ایجاد مناطق آزاد مشترک با ۱۸ کشور همسایه و پیرامونی ایران را از سال ۱۴۰۱ شروع کرده ایم که در مراحل مختلف قرار دارد و هم اینک کار نهایی و جدی تر با کشورهای عراق ، سوریه ، ازبکستان ، قزاقستان ، روسیه و ترکیه درحال انجام است .

وی با بیان اینکه ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای هم مرز با ایران به صورت ایجاد سرزمین مشترک آزاد در دوسوی مرز است  افزود :  این مناطق تحت قوانین مشترک مالیاتی ، گمرکی ، تملک زمین و سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران دو کشور خواهد بود

وی  افزود : با کشورهایی که مرز مشترک با آنها وجود ندارد نیز قراراست یک منطقه خاص در کشور ما برای سرمایه گذاران کشور مقابل و یک منطقه خاص در کشور مقابل برای سرمایه گذاران ایرانی ایجاد شود تا تحت قوانین مشترک مالیاتی ، گمرکی ، تملک زمین و سرمایه گذاری به سرمایه گذاری بپردازند .

دبیر شورایعالی مناطق آزاد ادامه داد : با این کار برای فعالان اقتصادی این کشور ها در داخل ایران یک جای پا برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال فراهم خواهد شد و برای سرمایه گذاران ایرانی نیز بصورت متناظر جای پا در کشورمقابل ایجادخواهد شد تا بتوانند درزمینه هایی که مایل هستند سرمایه گذاری کنند و سود ببرند .

وی با بیان اینکه دبیرخانه مناطق آزاد به عنوان یک شخصیت حاکمیتی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران مامور پیگیری تشکیل مناطق آزاد مشترک شده است گفت : مذاکرات فشرده و دائمی با کشورهای مد نظر بصورت منظم و مداوم ادامه دارد .

عبدالملکی با اشاره به تمایل و رغبت روسیه برای  سرمایه گذاری در بندر انزلی و چابهار افزود :  هم اینک خط کشتیرانی مستقیم چین به چابهار راه اندازی شده ولی به علت نبود ریل در چابهار انتقال کالا از این بندر اقیانوسی به شمال کشور بصورت ترکیبی است که درصورت تکمیل مسیر ریلی شمال به چابهار که در حال انجام است این انتقال بصورت تمام ریلی انجام شده و سهولت بسیاری برای تجار و سرمایه گذاران به وجود می آورد .

وی با بیان اینکه مناطق آزاد مشتری اصلی ایجادمسیر شمال به جنوب و شرق به غرب کشورهستند افزود :  از وزارت راه وشهرسازی  درخواست داریم هرچه سریعتر این مسیرها را تکمیل کند تا کالاها دراین مسیرها به سهولت بیشتر و باقیمت کمتر به مقصد برسند و مزایای آن عاید کشور شود .

مشاور رئیس جمهور دربخش دیگری از سخنانش با اشاره به مقررات زدایی و مدرک زدایی درمناطق آزاد برای تسهیل امر سرمایه گذاران گفت : از سال گذشته تاکنون دهها کمیسیون و کارگروه وشورا درمناطق مختلف حذف شده است تا امر صدور مجوز و ارائه تسهیلات برای سرمایه گذاران داخلی وخارجی تسهیل شود.

وی بابیان اینکه حدود یک  و نیم میلیون نفر درمناطق آزادکشور زندگی می کنند افزود : معتقدیم مناطق آزاد متعلق به همه مردم ایران است وباید نفع آن به همه مردم ایران برسد .

عبدالملکی با بیان اینکه مردم بومی مناطق نیز باید از همه مواهب سرمایه گذاری و تولید اشتغال و انتقال فناوری به این مناطق بهره مند شوند افزود : درعین حال سرمایه گذاران درمناطق را نیز دارای حق آب و گل درمنطقه می دانیم و معتقدیم باید از کسب و کار این سرمایه گذاران حمایت شود .

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به صورت عمومی و مناطق آزاد به صورت خاص دارای ظرفیتهای بی نظیر درجهت سرمایه گذاری هستند که متاسفانه تاکنون به علل مختلف مغفول مانده است افزود : یکی از این موانع فضای کسب و کار کشوراست که متاسفانه خوب ساماندهی نشده است و برای برخی مجوزها مراحل مختلفی درنظر گرفته شده است که بعضا زائد و گریزاننده سرمایه گذاران است .

مشاور رئیس جمهور افزود : همچنین متاسفانه ظرفیت مناطق آزاد کشور یا اصلا معرفی  یا بخوبی معرفی نشده است که این نیز یکی از آسیب های سرمایه گذاری در این مناطق است که می توان با برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت به تصویرسازی صحیح و درست از این مناطق و ظرفیتیهای آن دست زد .

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی درپایان سخنانش با اشاره به برنامه های جدید در مناطق آزاد کشور درسال مهار تورم ورشد تولید ،  ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک از مناطق آزاد کشور خبرهای خوبی به گوش مردم برسد .

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10345

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: