اولین نمایشگاه خارجی مناطق آزاد کشور در ایروان برگزار می‌شود

مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: در شهریورماه سالجاری با مدیریت منطقه آزاد ارس، اولین نمایشگاه خارجی مناطق آزاد کشور با هدف جذب سرمایه گذار و محصولات تولیدی ارس و سایر مناطق آزاد کشور در شهر ایروان برگزار خواهد شد.

مجید کیانی سه شنبه، ۲۴ مردادماه در جمع خبرنگاران، با اشاره به فعالیت‌های منطقه آزاد ارس در طول سال گذشته، اظهار کرد: در سال گذشته که ارس را تحویل گرفتم، ابتدا وضعیت موجود ارزیابی و مشکلات نیز احصاء و دسته بندی شد و پیشنهاد شد تا راهکارهایی سریع از جنس برنامه ریزی برای وضعیت موجود اجرایی شود و برای آن نیز کارگروه‌های موقتی تشکیل یافت.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به طرح جامع و بلندمدت ارس که سال‌ها قبل تهیه شده ولی به یک‌سری اصلاحات نیاز داشت، افزود: برنامه میان مدت سه ساله بر اساس طرح جامع تهیه و سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌ها و پروژه‌ها تدوین شد که در مجموع ۱۱۶ پروژه بود. بر اساس برنامه میان مدت نیز برنامه کوتاه مدت یکساله تدوین و در شهریورماه سال گذشته ابلاغ شد.

وی با بیان این‌که بودجه سال ۱۴۰۱ بر اساس زمان ریاست قبلی بسته شده بود، اظهار کرد: توجه ویژه به واحد طرح و برنامه در قالب مغز سازمان ازجمله برنامه‌های منطقه آزاد ارس بوده و برنامه ریزی رکن اصلی فعالیت‌ها قرار گرفت.

وی با بیان این‌که یکی از اهداف ارس، تبدیل شدن به قطب گردشگری بود، گفت: ارس ظرفیت خوبی در این زمینه دارد و سریعتر نیز به جواب رسیدیم. همکاران قبلی برای ثبت ژئوپارک ارس زحمات بسیاری کشیده بودند و در زمان فعلی نیز با تلاش و پیگیری، توانستیم این ژئوپارک را به ثبت جهانی برسانیم. ارس در زمینه گردشگری خارجی موفق نیست اما پروژه‌های مهمی در این راستا در دست اجرا است.

وی با بیان این‌که ساحل ارس یکی از پروژه‌های گردشگری منطقه است، افزود: مردم ایران از ساحل ارس محروم مانده‌اند و اکنون با تعاملی بین استانداری، فرماندهی مرزبانی و شرکت آب منطقه‌ای به این جمع بندی رسیدیم که بتوانیم فضاهای گردشگری، تفریحی، شیلات و کشاورزی را توسعه دهیم. در حال مطالعه کل ساحل ارس در استان هستیم. پارک درنا نیز از جمله پروژه‌های این حوزه است که پس از ۱۰ سال در حال توسعه است.

کیانی با اشاره به افزایش ورود گردشگر به منطقه آزاد ارس از افتتاح هتلی در این منطقه و افزایش حدود ۴۰۰ تخت‌ در منطقه آزاد ارس خبر داد و اظهار کرد: ظرفیت تمامی مدارس و هتل‌ها در ایام عید امسال پر شده بود و نشان می‌دهد که نیاز به گسترش زیرساخت‌ها در زمینه گردشگری داریم.

وی با اشاره به برنامه‌های منطقه در جذب گردشگر بین‌المللی به خصوص در نمایشگاه پیش روی ایروان، ادامه داد: سیاست دیگر منطقه، تبدیل شدن به قطب کشاورزی است. اکنون بزرگترین گلخانه‌های هیدروپونیک کشور در منطقه آزاد ارس قرار دارند. امروز بیش از ۲۲۰ هکتار گلخانه در ارس وجود دارد و حدود ۳۰۰ هکتار دیگر نیز در دست احداث است. پروژه بزرگ‌ترین پرورش ماهی کشور با ظرفیت ۱۱۰ تن در خداآفرین در دست احداث بوده و به زودی افتتاح می‌شود.

وی با بیان این‌که دیگر سیاست این منطقه، رشد تولید و رفع موانع تولید است، گفت: ارس دیگری در حال تولد است زیرا فاز سوم صنعتی ارس در دست افتتاح است. وقتی به روی کار می‌آمدیم، می‌گفتند که ارس، ظرفیتی برای سرمایه گذاری ندارد اما اکنون فاز سوم صنعتی ارس در دست افتتاح است. ۲۳۶ هکتار نیز از طرف دادگاه و ۵۷ هکتار دیگر از طریق کارگروه مربوطه آزادسازی شده و برای واگذاری به صنایع جدید آماده است.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد: تولیدات صنعتی سال ۱۴۰۰ منطقه ۱۷۲ هزار تن بود ولی این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۱۹۰ هزار تن رسید؛ هم‌چنین سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ مقدار ۳۵ هزار تن تولیدات صنعتی و سه ماهه اول سالجاری مقدار ۵۴ هزار تن تولید داشتیم. تولیدات کشاورزی منطقه نیز در سال ۱۴۰۰ مقدار ۱۱۸ هزار تن و در سال ۱۴۰۱ نیز ۱۳۱ هزار تن ثبت شده است.

وی از افزایش ۱۱۰ درصدی صادرات قطعی محصولات تولیدی ارس در سال گذشته خبر داد و افزود: صادرات محصولات فولادی ارس سه برابر شده است. ترانزیت منطقه نیز در سال گذشته افزایش داشته است. کل ترانزیت ارس در سال گذشته، سه میلیارد دلار بود و از دو پایانه گمرک منطقه، ۱.۳ میلیون تن بار ترانزیت عبور کرده است در حالی که این رقم در کل کشور ۱۳ میلیون تن است. البته این رقم با بسته بودن مسیر ریلی جلفا-نخجوان به ثبت رسیده است.

وی در خصوص سیاست افزایش جذب سرمایه گذاری این منطقه، گفت: تاکید داریم که سرمایه گذاری‌هایی باید در منطقه آزاد ارس انجام گیرد که برای کشور ارزشمند باشد و تولیدات آن حتما صادرت محور باشند. پیشنهادات بسیاری از جمله فولاد برای سرمایه گذاری در منطقه دریافت کردیم ولی قبول نکردیم زیرا حفظ محیط زیست ارس فراتر از این سرمایه گذاری‌ها است.

کیانی با اشاره به نمایشگاه ارس اکسپو برای نخستین بار، گفت: این نمایشگاه که توسط تیم خود ارس برگزار شد، به صورت عالی برگزار و حتی بنا به گفته‌ی مسئولان، کیفیت برگزاری آن فراتر از برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو بود.

وی خاطرنشان کرد: محصولات ما در شهرهایی چون ایروان و کاپان که تنها چند کیلومتر با فاصله دارند، وجود ندارد اما پس از حضور در نمایشگاه و گسترش ارتباطات، اکنون محصولات ما به این مناطق ارسال می‌شود.

کیانی با اشاره به پروژه چهار بانده کردن جاده مرند-جلفا، گفت: این پروژه که یک مسیر بسیار خطرناک و حادثه خیز است، سال‌ها پیش به تعویق افتاده بود اما اکنون فعالیت‌های عملیاتی در حال انجام است.

وی از افتتاح پنج مدرسه در منطقه ارس، افزود: تعامل خوبی با نوسازی مدارس داریم. هدف قانون گذار و نظام این است که با ایجاد مناطق آزاد در وهله نخست، محرومیت زدایی شود و این محرومیت تقریبا در جلفا رفع شده اما گاه فراموش می‌کنیم که منطقه آزاد ارس تنها محدود به جلفا نیست بلکه شامل خداآفرین و قلی‌بیگلو هم است.

وی با اشاره به راه اندازی اتاق بازرگانی ارس از نقش آفرینی این اتاق در تعاملات بین المللی خبر داد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=11699

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: