کیش صاحب با کیفیت‌ ترین زمین های چمن فوتبال ایران شد

سرانجام پس از ماه‌ها تلاش، زمین فوتبال چمن هیبریدی شماره یک ورزشگاه المپیک کیش به همراه زمین شماره ۲ این ورزشگاه آماده بهره برداری شد.

در راستای سیاست سازمان مبنی بر بهره‌گیری از ظرفیت گردشگری ورزشی و تبدیل کیش به پایگاه برگزاری اردوی تیم های ملی و باشگاهی، ورزشگاه المپیک کیش در دست بازسازی قرار گرفت.

زمین شماره ۱ با زیر سازی و زهکشی مناسب و استاندارد و با چمن هیبرید مخصوص آماده بهره برداری است که لایه چمن مصنوعی و هیبرید آن از کشور ترکیه خریداری و بذر چمن طبیعی آن نیز از نوع پاسپالوم و مطابق با چمنی که در ورزشگاه های جام جهانی قطر اجرا شد؛ در نظر گرفته شده است.

زمین شماره ۲ ورزشگاه المپیک نیز با زیر سازی و زهکشی مناسب با بکارگیری بهترین بذرچمن، زیر بار کشت رفت و در حال حاضر قوام یافته و آماده بهره برداری است.

پس از اجرای عملیات زیر سازی جایگاه تماشاگران تعداد ۷۰۰ صندلی نصب شده و دور تا دور زمین، مسیر پیاده رو با عرض یک متر و نیم برای تردد بازیکنان و مربیان ساخته شده است و سیستم روشنایی آن نیز با ۹۰۰ لوکس ­تا پایان فروردین۱۴۰۲ به پایان می رسد.

با قوام یافتن چمن زمین های شماره یک و دو ورزشگاه المپیک، کیش صاحب با کیفیت‌ ترین زمین های چمن فوتبال ایران شد.

همچنین به منظور ایجاد زیرساخت های ورزشی ماندگار برای ساکنان، دو زمین دیگر نیز بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی، زیرسازی و ساخته شد که هم اکنون با تهیه بذر چمن برمودا از کشور هلند زیر کشت رفته است.

در چهار زمین ورزشگاه المپیک کیش، سیستم زهکشی به صورت کامل اجرا و برای این کار از مصالح شن و ماسه و پیت ماس برای جذب آب و مواد مغذی بیشتر استفاده شده و از خاک نباتی به دلیل جلوگیری از بروز قارچ و آفت ها استفاده نشده است.

با ایجاد اتاق تاسیسات و نصب تجهیزات ارتقا سطح کیفی آب و تعبیه مخزن آب به ظرفیت ۲۰۰ مترمکعب، آب مورد نیاز چمن زمین های شماره ۲ ،۳ و ۴ توسط ازت استریل شده و در شبکه آبیاری قرارمی گیرد تا از گسترش آفت های چمن جلوگیری کند.

ساخت دو رختکن جدید استاندارد و اضافه کردن آن به رختکن قبلی به مساحت ۸۴۰ متر مربع( مجموع رختکن ۱۲۴۰ متر مربع) و پیش بینی اتاق های مختلف مطابق با نیازهای یک مسابقه رسمی، زیرسازی پیست دو و میدانی تارتان و ایجاد شش لاین از بهترین تولیدات داخلی، پیست پرش سه گام، پیست پرش ارتفاع و پرش با نیزه با کفپوش تارتان، راه اندازی سیستم روشنایی با ۹۱۳ لوکس برای پخش زنده مسابقات از تلویزیون، بازسازی سکوهای تماشاگران و نصب ۷۰۰۰ صندلی، ایجاد چاله آب در اطراف زمین برای دو، سه هزار متر و پیش بینی برگزاری دو های استقامتی از جمله اقداماتی است که در راستای بهسازی و بازسازی ورزشگاه المپیک کیش انجام شده است.

همچنین پیاده رو تماشاگران در ورزشگاه المپیک کیش به وسیله مواد سیلیسیوم و پلی اورتان اجرا شده که تماشاگران در فضای مناسب تری بتوانند تردد کنند و در پیاده رو بازیکنان و مربیان که بین پیست تارتان و جایگاه تماشاگران است؛ پریورس اجرا شده است.

برای ارتقای سطح کیفی و با توجه به فرهنگ بالای کیشوندان و عموم مردم سراسر کشور، در جزیره کیش به جای استفاده از فنس های جداکننده تماشاگران و بازیکنان هندریل های آلومینیومی با ارتفاع ۹۰ سانتی متر استفاده شده است تا این دوستی و رابطه خوب میان تماشاگر و بازیکن ها وجود داشته باشد.

بر اساس این گزارش، با توجه به استاندارد سازی لازم جهت برگزاری مسابقات در سطح ملی و بین المللی، اصلاح هندسی ورودی ورزشگاه المپیک کیش انجام شده است که خودرو های کارکنان ورزشگاه، خودرو های مربیان و بازیکنان و اتوبوس بازیکنان می توانند تردد کنند.

زمین شماره ۱ ورزشگاه المپیک برای برگزاری مسابقات در رده های ملی و باشگاهی بزرگ، زمین شماره ۲ برای برگزاری مسابقات در رده های سنی مختلف و زمین شماره ۳ و ۴ به عنوان زمین تمرینی برای عموم مردم در نظر گرفته شده است.

در زمین شماره ۴ فضای مجزایی به مساحت ۲۰۰ متر مربع به عنوان خزانه چمن هیبریدی در نظر گرفته شده است و در مابقی زمین نیز کشت چمن به صورتی انجام شده است که در مواقع نیاز چمن در زمین های شماره ۲ و ۳، بتوان چمن را برش و رول کرده و در این زمین ها مجددا کاشت.

گفتنی است برای نخستین بار در کیش، اطراف زمین های فوتبال شماره ۲، ۳ و۴ دیواره چمن مصنوعی ایجاد شده که ضمن ایجاد فضای مناسب بصری، امکان بهره برداری از این زمین ها از سوی بانوان را نیز فراهم می کند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10009

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: