راه‌آهن چابهار به خاش تا پایان سالجاری افتتاح می‌شود

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به توافقات صورت گرفته با قـرارگاه سـازندگی خـاتم الانبیـاء (ص) گفت: تا پایان سال ۱۴۰۲ راه‌آهن چابهار ـ خاش افتتاح خواهد شد.

محمد کرمی در نشستی با حضور سردار علی فدوی جانشین کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بندر چابهار اظهارداشت: توسعه ارتباطات تجاری و گسترش مبادلات مرزی با کشورهای جهان از طریق مرزهای خاکی و آبی استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

کرمی بیان کرد: در سفر اخیر وزیر صنعت و تجارت هیأت حاکمه افغانستان در زمینه ترانزیت کالاهای وارداتی این کشور از طریق بندر چابهار بحث و گفت‌وگو شد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه مدتی است که شاهد افزایش انتقال کالاهای استان‌های جنوب شرق کشور به بندر چابهار هستیم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: همچنین در زمینه ترانزیت کالاها از طریق بندر چابهار برنامه ریزی برای استقرار ۱۲۰ هزار کانتینر و افزایش ناگاون جاده‌ای و هوایی صورت گرفته است.

کرمی تاکید کرد: پیگیری‌های لازم در زمینه حمل و نقل هوایی، جاده‌ای و بحث گسترش راه‌آهن صورت گرفته و به زودی شاهد گسترش صنعت حمل و نقل در استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود.

۹۲ هزار میلیارد ریال برای ساخت راه آهن زاهدان ـ چابهار هزینه شد

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان؛ تاکنون برای ساخت راه آهن زاهدان ـ ایرانشهر ـ چابهار که حدود ۶۴.۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ۹۲ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

منصور بیجار اظهارداشت: هم‌اینک مسیر زاهدان – خاش در قطعات هفت و هشت به طول ۱۵۵ کیلومتر به اتمام رسیده و ایستگاه آن نیز آماده بهره‌برداری است که با جابجایی مسافر از این مسیر ریلی و تردد مسافران با قطار بزودی شاهد کاهش تصادفات در این محور خواهیم بود.

بیجار با بیان اینکه این پروژه از سال ۹۲ در هشت قطعه در حال اجراست، افزود: در این طرح که حدود ۴۸ درصد توپوگرافی منطقه کوهستانی است و سبب شده در طول مسیر ۱۳۷ دستگاه پل و ۳۸ دستگاه تونل که حدود ۳۵ کیلومتر از مسیر را در بر می‌گیرد احداث شود.

وی گفت: هم‌اینک قطعه یک با ۸۲.۱۶ درصد و قطعه ۲ با ۷۲.۱۶ درصد در مسیر چابهار به نیکشهر ـ قطعه سه با ۶۴.۷۶ و قطعه چهار با ۷۲.۳۸ درصد در مسیر ایرانشهر به نیکشهر ـ قطعه پنج با ۲۸.۰۹ درصد و قطعه ۶ با ۴۱ درصد در مسیر ایرانشهر به خاش دارای پیشرفت فیزیکی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: تا کنون حدود ۹۲ هزار میلیارد ریال برای اجرای این پروژه هزینه شده و حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال دیگر برای اتمام راه اهن چابهار ـ ایرانشهر ـ خاش پیش بینی شده است.

بیجار تاکید کرد: این طرح مهم ریلی که موجب اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آبهای آزاد اقیانوسی و سبب ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه خواهد شد به طول حدود ۶۳۴ کیلومتر و با احتساب خطوط ایستگاه‌ها حدود۷۴۴ کیلومتر از شهرهای چابهار، نیکشهر، ایرانشهر، خاش و زاهدان عبور خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۲۰ بیش‌از ۲ میلیون مسافر و هفت میلیون تن باراز از طریق این خط ریلی منتقل شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10957

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: