دره ستاره‌ها روشن شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از اتمام طرح روشنایی ژئوسایت دره ستاره ها مطابق با استانداردهای حافظتی بین المللی خبر داد.

 افشار فتح الهی در آیین بهره برداری از این طرح با حضور حجت الله عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با بیان این مطلب افزود: این طرح با هدف تقویت اقتصاد جامعه محلی و افزودن بر جاذبه این ژئوسایت انجام شده است.
فتح الهی، ارزش ریالی طرح را بیش از ۷ میلیارد ریال عنوان و ابراز داشت: برای نورپردازی در دو منطقه تالار ورودی و محوطه ژئوسایت افزون بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شد.
وی بیان کرد: برق رسانی به ۷ غرفه نیز به طول ۶۰۰ متر از ویزیتورسنتر با اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریال اجرا شده است که اشتغال ۷ خانوار به صورت مستقیم را به همراه دارد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: این غرفه ها در ژئوسایت دره ستاره ها و مجاورت روستای برکه خلف با تعامل دهیاری و شورای اسلامی روستا در تثبیت اشتغال جامعه محلی و پویاسازی فعالیت شرکت های تعاونی روستایی موثر است.
بر اساس این گزارش، ژئوسایت دره ستاره ها به عنوان یکی از ژئوسایت های اصلی ژئوپارک جهانی قشم در مسیر ساحل جنوبی در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر قشم واقع شده است.
«دره ستاره‌ها» یکی از ژئوسایت های اصلی ژئوپارک جهانی قشم با قدمت سازندهای زمین‌شناسی  ۱۰ میلیون ساله، نزدیک به روستای برکه خلف واقع ‌شده است. دره ستاره‌ها در گویش محلی استاله کَفتِه خوانده می‌شود که به معنای ستاره افتاده است. بر اساس باور مردم محلی، ستاره‌ای در این منطقه به زمین برخورد کرده و حاصل این برخورد، پیدایش اشکال و احجام عجیب در این منطقه بوده است.
همچنین باورهایی مبنی بر وجود اجنه و ارواح در این دره، هنگام تاریکی هوا وجود دارد که توجیه علمی آن، نامتعارف بودن چشم‌انداز این دره به ‌ویژه شب ‌هنگام و وزش باد در میان دره است.
دو فرآیند طبیعی ناشی از فرسایش آب و باد، ساختار ژئومورفولوژی منحصر بفردی در طبیعت این منطقه به وجود آورده که برای بیشتر گردشگران، بسیار شگفت‌انگیز و دیدنی می‌باشد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10081

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: