رئیس سازمان امور اراضی کشور:

منطقه آزاد ماکو می تواند دروازه ورود به کشورهای دنیا باشد

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: منطقه آزاد ماکو با دارا بودن ظرفیت های بی نظیرش به عنوان دروازه ورود کشور به دنیا و کشورهای اروپایی می تواند مطرح شود.

 رضا افلاطونی افزود: این منطقه به لحاظ موقعیت استراتژیک جغرافیایی و با توجه به ظرفیت های مختلف اعم از لجستیک، کشاورزی، صنعت و معدن و .. می تواند هم تولید کننده محصولات کشاورزی صادرات محور باشد و هم در حوزه صنایع تبدیلی و بسته بندی، تکمیل کننده زنجیره تولید و ارزش غذایی در منطقه قرار گیرد.

افلاطونی، به بازار بزرگ کشورهای اوراسیا و آسیای میانه اشاره کرد و اظهار داشت: این کشورها بالغ بر ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت دارند و علاوه بر آن بازار بسیار بزرگی از طریق ترکیه به کشورهای اروپایی را داریم که همه آن ها نیازمند مواد غذایی و محصولات کشاورزی ما هستند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور اضافه کرد: ماکو به عنوان منطقه مرزی کشور و با ظرفیت های بی بدیل آن می تواند با تولید محصولات کشاورزی مورد نیاز این کشورها ، به عنوان دروازه ورود به کشورهای اروپایی مطرح شود.

 ضرورت اجرای آمایش سرزمینی منطقه آزاد ماکو در صیانت از اراضی کشاورزی

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: اجرای طرح آمایش سرزمینی،‌طرح جامع و تثبیت مالکیت و صدور اسناد اراضی کشاورزی در منطقه آزاد ماکو  در صیانت از اراضی کشاورزی بسیار حائز اهمیت است که مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد ماکو نیز به آن تاکید کرد.

افلاطونی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات امور اراضی منطقه آزاد ماکو  به لزوم ثبات سند مالکیت اراضی و حدنگاری اشاره کرد و افزود: در این خصوص قرارگاه مرکزی صدور اسناد و حفظ کاربری اراضی کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک تشکیل شده و با جدیت پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه کشور باید امنیت زیستی و غذایی داشته باشد اظهارداشت:‌ در کل کشور ایران از ۱۶۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی فقط یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی درجه یک داریم و  ۱۸ میلیون هکتار نیز قابل کشت  است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور مراقبت از محدوده اراضی کشاورزی به ویژه درجه یک را یادآور شد و اضافه کرد: به هیچ وجه سازمان امور اراضی اجازه تغییر کاربری این اراضی را به ساخت و سازهای ویلایی، سکونتی و یا صنعتی و خدماتی نمی‌دهد.

افلاطونی با اشاره به اینکه  ۶ میلیون و ۲۵۰ هکتار از اراضی کشور در سال‌های اخیر با تلاش و پیگیری‌های کارشناسی رفع تداخل شده است اظهار کرد: ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در کشور داریم که ۱۶ میلیون هکتار آن مشمول رفع تداخلات می‌شود.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۰ میلیون هکتار اراضی کشور در اولویت رفع تداخل قرار گرفته و سازمان امور اراضی با همتی مضاعف تلاش می‌کند تا در این حوزه اقدامات مؤثر و راهگشایی را در شهرستان‌های مختلف انجام دهد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور، مزایای سنددار کردن اراضی کشاورزی را به عنوان یک هویت ارزشمند یادآور شد و خاطرنشان کرد: این اسناد می‌تواند برای روستاییان وثیقه‌ای با هدف دریافت تسهیلات بانکی بوده و ورودی پرونده‌ها به مراجع قضائی را به حداقل برساند.

افلاطونی، به بهره گیری از تجهیزات و تکنولوژی روز برای پایش هوشمند حفاظت از اراضی کشاورزی تاکید کرد و بیان داشت:‌ امروز دیگر گشت برای پیدا کردن تغییر کاربری ها منسوخ شده و باید به سمت بهره گیری از تجهیزات نوین و هوشمند روی آورد.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری و ویلاسازی در اراضی غیر کشاورزی مورد تایید است اضافه کرد: سازمان منطقه آزاد ماکو باید شهرک های غیرکاربری کشاورزی را برای حفظ باغات و اراضی کشاورزی در اختیار  ویلاسازان قرار دهذ.

رئیس سازمان امور اراضی کشور خاطرنشان ساخت: متاسفانه ارزش افزوده محصولات کشاورزی تولیدی ایران به جیب کشورهای دیگر با بسته بندی و سورتینگ می رود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10734

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: