معاون وزیر امور خارجه در سفر به منطقه آزاد ارس مطرح کرد؛

ایجاد گذرگاه مرزی با آذربایجان را در خداآفرین نهایی می کنیم

معاون وزیر امور خارجه در بازدید از نوار مرزی شهرستان خداآفرین در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: با جمهوری آذربایجان روابط بسیار مهمی داریم و تلاش ما بر این است که روابط خود را با این کشور در زمینه‌های مختلف گسترش دهیم که در این ارتباط به نقاط مرزی بیشتری نیاز داریم، یکی از بهترین نقاط مرزی که سابقه تاریخی و تسهیلات لازم را هم دارد، نقطه مرزی خداآفرین است.

مهدی صفری با اعلام اینکه ایجاد گذرگاه مرزی در شهرستان خداآفرین به‌ زودی نهایی می‌شود، خاطرنشان ساخت: در روزهای آینده سفری به جمهوری آذربایجان برای شرکت در اجلاس غیرمتعهدها خواهیم داشت که در ملاقات‌های ۲ جانبه، توافق ایجاد گذرگاه مرزی در شهرستان خداآفرین را نهایی می‌کنیم.

صفری با بیان اینکه اولویت طرف مقابل برای ایجاد گذرگاه مرزی محلی موسوم به “آق‌بند” در شهرستان خداآفرین است، یادآور شد: با توجه به این‌که در محل پیشنهادی طرف‌های آذری موانع طبیعی متعددی وجود دارد، امیدواریم از راه مذاکره و با استدلال فنی به جمع‌بندی مشترکی برای ایجاد این گذرگاه در حوالی موقعیت پل‌های تاریخی خداآفرین که نماد ارتباطات تجاری فلات مرکزی ایران با قفقاز است و سایر بسترهای گمرکی و ترانزیتی نیز در این‌ محل مهیاست، برسیم.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید، گفت: ما از ایجاد گذرگاه‌های متعدد با کشور همسایه استقبال می‌کنیم.

حسین حاتمی تصریح کرد: محدوده پل‌های تاریخی خداآفرین به لحاظ داشتن زیرساخت‌های گمرکی و اشتراکات تاریخی و فرهنگی، اولویت نخست ما برای ایجاد گذرگاه است، اما محدوده آق‌بند را به‌ عنوان گذرگاه کمکی و ثانوی به مقامات جمهوری آذربایجان پیشنهاد می‌کنیم.

حاتمی، اهمیت گذرگاه مرزی خداآفرین را برای شمال‌غرب کشور راهبردی خواند و افزود: خداآفرین تنها شهرستان آذربایجان‌شرقی است که با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و با ایجاد این گذرگاه، ظرفیت مهم اقتصادی و تجاری برای استان و هم‌چنین شمال‌غرب کشور ایجاد می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=9884

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: