پاسخ دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به ماجرای درآمد هنگفتی که به خزانه نمی‌رود

محدوده‌های مناطق آزاد بدون وجود زیرساخت‌های مورد نیاز تعیین و عملیات اجرایی آن‌ها آغاز و به تدریج ایجاد زیرساخت‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در پاسخ به خبر «درآمد هنگفتی که به جای خزانه به جیب مناطق آزاد می‌رود» اعلام کرد:

مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی برای ارائه خدمت به سرمایه‌گذاران و فراهم‌آوردن شرایط لازم برای فعالیت واحدهای اقتصادی نیاز به تأمین زیرساخت‌ها و اجرای طرح‌های عمرانی دارند که عموماً در مناطق آزاد سایر کشورها این زیرساخت‌ها از سوی دولت اجرا و در محدوده‌های مناطق آزاد پس از تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز عملیاتی می‌گردد.

در جمهوری اسلامی ایران عموماً محدوده‌های مناطق آزاد بدون وجود زیرساخت‌های مورد نیاز تعیین و عملیات اجرایی آن‌ها آغاز و به تدریج ایجاد زیرساخت‌ها در دستور کار قرار گرفته است. برای تأمین اعتبار مورد نیاز زیرساخت‌های مورد نظر، در طول سالیان فعالیت مناطق آزاد اعتباری در بودجه کل کشور در نظر گرفته نشده است. با توجه به اختیار دولت برای کاهش سود بازرگانی کالاهای ورودی از طریق مناطق آزاد تصویب‌نامه فوق‌الاشاره صادر و سازمان‌های مناطق بر اساس دستورالعمل اخذ عوارض مصوب هیئت محترم وزیران نسبت به اخذ عوارض اقدام و کلیه منابع حاصله برای تأمین زیرساخت و اجرای طرح‌های عمرانی مناطق آزاد اختصاص می‌یابد.

با عنایت به تغییر مبنای محاسبه به نرخ ETS در داخل کشور قائدتاً عوارض تعیین شده بر اساس دستورالعمل اخذ عورض سازمان‌های مناطق آزاد نیز متناسب با تغییرات مذکور اعمال می‌گردد؛ در غیر این صورت واردکنندگان کالا اساساً تمایلی برای ورود کالا از مناطق آزاد نخواهند داشت و برداشت آن سایت محترم از افزایش درآمدهای سازمان‌های مناطق ناشی از این تغییر محاسبه، برداشت ناصحیحی بوده و در مجموع درآمدهای سازمان‌های مناطق تغییر خاصی در این ارتباط ایجاد نمی‌شود.

با توجه به تصویب ایجاد سازمان‌های مناطق آزاد هفتگانه جدید، این مناطق تا ایجاد زیرساخت‌های مناسب و مورد نیاز فعالیت‌های اقتصادی، فاصله درازی را در پیش رو دارند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10525

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: