سرشماری ۹۵۰ راس آهو در جزیره کیش

سیاست های حمایتی سازمان منطقه آزاد کیش در راستای روند زاد و ولد آهوان و به ویژه فرهنگ بالای ساکنان جزیره، تعداد آهوان را در کیش به ۹۵۰ راس رسانده است.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش گفت: طبق آخرین نتایج سرشماری از سوی محیط بانان این اداره هم اکنون ۹۵۰ راس آهو در جزیره زندگی می کنند.

مریم محمدی افزود: در سال ۱۳۶۳ تعداد ۳۰ راس آهو برای حمایت از تکثیر آهوی ایرانی و افزودن به جذابیت های جزیره کیش با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست از جزیره خارک به این این منطقه منتقل شد و در حال حاضر با توجه به زاد و ولد آهوان و فرهنگ ساکنان کیش از جمله هنگام رانندگی، شاهد افزایش و حضور گله های پراکنده آهوان در بیشتر مناطق جزیره هستیم.

محمدی گفت: در راستای حفظ پوشش گیاهی و حیات جانوری کیش، به ویژه آهوان، پرندگان و تقویت جذابیت های اکوتوریستی، سازمان منطقه آزاد کیش با بهره گیری از مشاوران متخصص در حوزه حیات وحش نسبت به طراحی محدوده ای به وسعت  ۲۰۰ هکتار به عنوان پارک حیات وحش کیش اقدام کرده است.

وی ادامه داد: در فاز اول این پروژه محدوده انتخاب شده فنس کشی و مورد حفاظت قرار گرفته است و در فاز دوم نیز، بر اساس طرح تصویبی ساخت قرنطینه جانوری، انبار علوفه و ساختمان پذیرش به شرکت عمران، آب و خدمات ابلاغ شده است که پس از اتمام این بخش از طرح می توان نسبت به افزودن برخی نمونه های جانوری مطابق طرح مصوب اقدام کرد.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که پارک آهوان در قسمت مرکزی و در جنوب فرودگاه کیش واقع شده که به دلیل داشتن پوشش گیاهی مناسب از ترکیب درختان، درختچه ها و بوته های بومی؛ فنس کشی و مورد حفاظت قرار گرفته است؛ افزود: این محدوده با شرایط طبیعی مناسب و با وجود سه آبشخور ساخته شده در آن، زیستگاه ارزشمندی برای آهوان جزیره است.

محمدی خاطر نشان کرد: ساخت ۱۲ آبشخور در نقاط مختلف جزیره از جمله سه مورد در محوطه پارک آهوان و عقد قرارداد با پیمانکار برای نگهداری و نظافت آبشخورها از دیگر برنامه های اجرا شده از سوی سازمان منطقه آزاد کیش است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10383

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: