کلنگ زنی کارخانه ساخت سلول‌های خورشیدی با حضور دبیر ستاد توسعه مکران و سرپرست وزارت صمت؛

چابهار دروازه ای برای ورود ایران به عرصه فتوولتائیک جهان

کلنگ ساخت با حضور دبیر ستاد توسعه مکران و سرپرست وزارت صمت در منطقه آزاد چابهار بر زمین خورد.

با حضور حسین دهقان، دبیر اجرایی شورای توسعه مکران و سید مهدی نیازی، سرپرست وزارت صمت، ساخت شرکت آرین انرژی مکران با سرمایه‌ای بالغ‌بر ۲ میلیارد یورو کلید خورد.

با راه‌اندازی این کارخانه، تکنولوژی تولید زنجیره صنعت فتوولتائیک به‌صورت کامل در کشور بومی‌سازی شده و ایران جزو معدود کشورهای دارنده این تکنولوژی در جهان می‌شود که نویدبخش توسعه این صنعت در کشور است.

هدف از احداث شرکت آرین انرژی مکران، گسترش فرهنگ تولید انرژی پاک و بومی‌سازی یکی از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های تولید انرژی پاک در جهان، احداث کامل کارخانه‌های زنجیره پنل خورشیدی و همچنین کارخانه‌های پایین‌دستی موردنیاز این مجموعه در منطقه آزاد تجاری چابهار را در دستور کار خود قرار داده است.

طرح زنجیره کامل تولید مدوله‌ای فتوولتائیک از ماسه تا پنل خورشیدی با ظرفیت ۶۰۰۰ مگاوات در سال ضمن فراهم ساختن فرصت اشتغال مستقیم برای ۱۰ هزار نیرو و غیرمستقیم برای بیش از ۳۰ هزار نیرو، بزرگ‌ترین و درعین‌حال کامل‌ترین زنجیره تأمین در ایران و خاورمیانه خواهد بود.

فرآیند تولید پنل های خورشیدی با استفاده از فناوری‌های داخلی و بومی‌سازی شده، از شن به‌عنوان ماده اولیه آغاز شده و با ایجاد زنجیره تأمین کامل به ساخت پنل ها می‌انجامد.

شرکت آرین انرژی مکران که به‌عنوان طرح توسعه شرکت مانا انرژپاک نیز محسوب می‌شود درمجموع ۱۵ محصول و ماده اولیه قابل‌عرضه مربوط به صنعت فتوولتائیک را تولید خواهد نمود که ۱۲ نوع آن برای نخستین بار در کشور تولید خواهد شد و ازجمله مهم‌ترین آن می‌توان به محصول پلی سیلیکون به‌عنوان مهم‌ترین جز پنل خورشیدی اشاره کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10727

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: