منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی پیشتاز در صادرات

ناظر گمرکات خوزستان گفت: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر به عنوان سازمان نمونه و پیشتاز در صادرات کالا‌های غیرنفتی در خوزستان معرفی شد.

بهروز قره‌بیگی در گفتگو با خبرنگار مانا افزود: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر سال گذشته با صادرات ۳.۱ میلیارد دلار بیشترین حجم صادرات کالاهای غیرنفتی خوزستان را به خود اختصاص داد.

قره‌بیگی گفت: گمرک بندر امام خمینی (ره) نیز با ۲.۷ میلیارد دلار صادرات کالاهای غیرنفتی در مکان دوم در صادرات کالاهای غیرنفتی قرار گرفت.

وی افزود: گمرک خرمشهر با ۱۳۹ میلیون دلار، گمرک آبادان با ۶۶ میلیون دلار، گمرک بندر چوئبده با ۸.۵ میلیون دلار و گمرک بندر اروند کنار ۸.۵ میلیون دلار در رتبه‌های بعدی صادرات کالاهای غیرنفتی قرار گرفتند.

ناظر گمرکات خوزستان گفت: در مجموع کل مبادلات تجاری خوزستان در سال گذشته ۱۷.۲ میلیارد دلار برآورد شد که معادل ۱۵.۵ درصد کل مبادلات تجاری کشور است.

قره‌بیگی افزود: پارسال ۱۷.۵ میلیون تن کالاهای غیرنفتی به ارزش ۶.۵ میلیارد دلار از خوزستان صادر شده است که نسبت به مدت ماقبل آن از نظر وزنی هفت درصد و از نظر ارزشی تغییر نداشته است.

وی ادامه داد: در این مدت واردات کالا به استان ۱۸ میلیون تُن به ارزش ۱۰.۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ماقبل آن از نظر وزنی ۱۲ درصد کاهش و از نظر ارزشی پنج درصد رشد داشته است.

ناظر گمرکات خوزستان در خصوص کالای صادراتی گفت: میلگرد، تجهیزات نیروگاهی، کلینگر، ریفورمیت، میتل، میوه و تره بار از شمال استان، هیدرو کربن‌های سبک و سنگین، پلی وینیل کلراید، انواع پلیمرها و پلی اتیلن‌های سبک و سنگین مانند پلی اتیلن و پروپیلن، ماهی، بیلت و اسلب، تیرآهن، کلروساید و میعانات گازی مهمترین کالاهای صادراتی از خوزستان بوده است

قره‌بیگی با اشاره به کالاهای وارداتی از مرزهای استان افزود: جو، ذرت، گندم، کنجاله سویا، روغن آفتابگردان، خوراک دام و طیور، مواد اولیه و تجهیزات خط تولید و کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای مهمترین اقلام وارداتی به کشور از گمرکات خوزستان بوده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10371

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: