نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در افغانستان اعلام کرد:

منطقه آزاد چابهار را برای تجار و بازرگانان افغان فعال می‌کنیم

نماینده ویژه رئیس‌جمهوری ایران در امور افغانستان و سفیر این کشور در کابل گفت: می‌خواهیم منطقه آزاد چابهار را برای تجار و بازرگانان افغان فعال و همچنین افغانستان را از طریق خطوط ریلی به آب‌های آزاد بین‌المللی وصل کنیم.

به گزارش فرینا، حسن کاظمی قمی در سفر به ننگرهار و دیدار با والی این ولایت گفت: مجاهدت‌های مردم افغانستان به ثمر نشست و این مجاهدت‌ها باعث فرار و خروج اشغالگران از افغانستان شد، اکنون شرایط برای سازندگی افغانستان فراهم شده است.

کاظمی قمی افزود: افغانستان دارای منابع سرشار طبیعی است، اما حضور اشغالگران باعث شد مردم این کشور نتوانند از منابع طبیعی خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و همسایه همواره در کنار ملت افغانستان بوده است، گفت: نگاه ما به مسئله افغانستان، نگاه اسلامی و انسانی است و دو ملت در غم و شادی همدیگر شریک بوده‌اند.

سفیر ایران در افغانستان گفت: اکنون زمان آن فرارسیده است که به ثبات و بازسازی افغانستان کمک کنیم تا این کشور از جنگ و درگیری خارج شود و به سوی رفاه و سازندگی حرکت کند.

کاظمی قمی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی افغانستان در عرصه‌های مختلف آماده همکاری است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تجارب و تخصص خوبی در عرصه‌های مختلف به ویژه کشاورزی، صنایع، مهندسی و پزشکی دارد و آماده است این تجارب را در اختیار افغانستان قرار دهد.

وی گفت: توسعه و رفاه افغانستان به نفع ایران و کشور‌های منطقه است و به امنیت منطقه کمک خواهد کرد.

رئیس نمایندگی سیاسی ایران در کابل افزود: می‌خواهیم منطقه آزاد «چابهار» را برای تجار و بازرگانان افغان فعال و همچنین افغانستان را از طریق خطوط ریلی به آب‌های آزاد بین‌المللی وصل کنیم.

کاظمی قمی با بیان اینکه ننگرهار ظرفیت خوبی برای کشاورزی دارد، افزود: ایران آمادگی دارد محصولات کشاورزی مورد نیاز خود را از کشاورزان افغان خریداری کند.

وی همچنین بر تقویت همکاری‌های پزشکی میان ننگرهار و خراسان رضوی به عنوان یکی استان‌های پیشتاز ایران در حوزه پزشکی و سلامت تأکید کرد.

رئیس نمایندگی سیاسی ایران در کابل همچنین با اشاره به تحصیل ۳۵ هزار دانشجوی افغان در مقاطع مختلف در ایران گفت: تلاش می‌کنیم دانشجویان افغان را تشویق کنیم تا به افغانستان بازگردند و از تخصص آن‌ها در کشورشان استفاده شود.

والی ننگرهار نیز در این دیدار ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از میلیون‌ها مهاجر افغان گفت: اکنون جنگ در افغانستان پایان یافته و صفحه جدیدی برای افغانستان گشوده شده است.

مولوی محمد ربانی ناصح تصریح کرد: حکومت سرپرست افغانستان می‌خواهد با استفاده از این فرصت، روابط خود را با کشور‌های منطقه و همسایه ازجمله جمهوری اسلامی ایران و پاکستان توسعه دهد.

وی گفت: می‌خواهیم از روابط حسنه افغانستان و ایران به خوبی استفاده کنیم و از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم زمینه تعامل حکومت سرپرست را با کشور‌های جهان فراهم کند.

والی ننگرهار با قدردانی از کمک‌های ایران به افغانستان گفت: ما خواستار ادامه این کمک‌ها به ویژه در زمینه‌های کشاورزی، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان هستیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=11099

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: