معرفی «پرنده نگری» بعنوان یکی از جاذبه های اکوتوریسم منطقه آزاد اروند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های آبادان و خرمشهر در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته؛ منطقه آزاد اروند را یکی از ظرفیت های «پرنده نگری» بعنوان بخشی از جاذبه های اکوتوریسم در کشور، معرفی کرد.

رضا جاوید، ضمن ابراز خرسندی از اختصاص یک غرفه به مبحث پرنده نگری و اکوتوریسم، اظهار داشت: امسال با کمک سازمان منطقه آزاد اروند در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته، توانستیم غرفه ای را برای معرفی پرنده نگری و اکوتوریسم منطقه، برپا کنیم.

جاوید، عمده هدف از برپایی این غرفه را شناساندن موقعیت منحصر به فرد منطقه آزاد اروندبرای بازدید کنندگان عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه منطقه آزاد اروند بین دو رودخانه آب شیرین قرار دارد و همجوار با تالاب شادگان و خوریات زیبایی مثل «گوبان» و «گوارین» است؛ تلاش نمودیم در غرفه مذکور شهروندان کل کشور را با جاذبه های گردشگری در حوزه اکوتوریسم اروند، آشنا کنیم.

وی، اکوتوریسم را یکی از گزینه های مهم در فرآیند توسعه پایدار دانست و افزود: در این راستا« پرنده نگری» نقش بسیار زیادی در فرهنگ سازی جامعه برای حفاظت از محیط زیست و آگاهی عمومی، در کنار بهره برداری صحیح و اصولی از طبیعت دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های آبادان و خرمشهر با بیان اینکه اکوتوریسم حوزه ای است که در کل کشور مغفول مانده و آنچنان که می بایست در میان مردم شناخته شده نیست، خاطرنشان کرد: در تمام دنیا یکی از شاخص های گردشگری، گردشگری سبز و اکوتوریسم است که متاسفانه در کشور ما آنچنان شناخته شده نیست، اما خوشبختانه در سالیان اخیر این موضوعات کلید خورده و مورد توجه قرار گرفته است.

جاوید تصریح کرد: در محدوده اروند یک مرکز بازدیدکنندگان تالاب شادگان را داریم که موقعیت آن در شهرستان آبادان قرار دارد و طی برنامه بلند مدتی که با منطقه آزاد اروند در نظر گرفته ایم قرار است که این موزه و مرکز را تبدیل به هاب گردشگری کنیم.
وی ادامه داد: در این مرکز علاوه بر موزه تاکسی درمی، سالن سمینار جهت آموزش های مجازی پرنده نگری که شامل صدای پرندگان، رفتارشناسی پرندگان و… می شود؛ مهیا است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های آبادان و خرمشهر، یکی از اهداف حضور در این نمایشگاه را دیده شدن ظرفیت موجود در سطح کلان مطرح کرد و اظهار داشت: هدف سازمان محیط زیست این است که اسحله کم شود و دوربین جای آن را بگیرد و به جای شکار پرندگان لحظه ها را شکار کنیم.

چاوید در پایان افزود: وجود چنین برنامه هایی به منظور آشنایی بیشتر با زیست بوم پرندگان و تماشای زندگی آزاد آنان و همچنین بررسی ظرفیت‌هایی که پرنده نگری می‌تواند در ماندگاری گردشگر داشته باشد؛ بسیار موثر است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=9791

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: