لجستیک هوشمند در منطقه آزاد ماکو،‌ ظرفیتی برای جهانی شدن

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به موقعیت استثنایی و بین‌المللی ترانزیت و حمل نقل این منطقه گفت:‌ برای ایجاد لجستیک هوشمند به منظور جهانی شدن برای اولین بار بین مناطق آزاد کشور و سازمان منطقه آزاد ماکو با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شده است.

 حسین گروسی با بیان اینکه زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو یک موقعیت استثنایی و بین‌المللی است، افزود: زیرساخت‌ها در این منطقه برای سرمایه‌گذاری در بخش دیتاسنتر آماده است.

گروسی، به برگزاری اجلاس وزرای ارتباطات اکو و نمایشگاه دستاوردهای ICT در ماکو اشاره و اظهار کرد: ‌در این نمایشگاه به شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی در خصوص واگذاری زمین اعلام آمادگی کردیم. همچنین موقعیت استراتژیک و مزیت‌های منطقه در حوزه‌های مختلف از جمله لجستیک به سرمایه‌گذاران خارجی تبیین شد.

 واگذاری ۱۵۰۰ رک به شرکت‌های خارجی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه در بخش دیتاسنتر سه هزار رک برای سرمایه‌گذاری در نظرگرفته شده است ،افزود: حداقل ۱۵۰۰ رک به شرکت‌های خارجی واگذار می‌کنیم.
گروسی به تفاهم‌نامه منعقد شده با معاون وزیر صمت در خصوص ایجاد لجستیک هوشمند در منطقه آزاد ماکو اشاره و اظهار کرد: این تفاهم‌نامه با هدف ایجاد حمل و نقل هوشمند دراین منطقه به عنوان نقطه اتصال آسیا به اروپا با هدف بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زنجیره ارزش صنعت حمل‌ونقل در حوزه‌های مرتبط با حمل‌ونقل هوشمند میان سازمان منطقه آزاد ماکو و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شده است.

ایجاد دهکده لجستیک 

وی افزود: به همین منظور برای ایجاد دهکده لجستیک، زمینی به مساحت ۱۸۲۰ هکتار اختصاص دادیم و در این خصوص آماده میزبانی از سرمایه‌گذاران در بخش لجستیک و انبارداری هوشمند هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ادامه به ظرفیت ایجاد گلخانه‌های هوشمند در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: باید تمام تولید را به سمت فناوری‌های نوین ببریم بخصوص در گلخانه هیدورپونیک بستر صادرات فراهم است و تقاضاهای بسیاری از اروپا و روسیه برای این محصولات داریم.

گروسی تصریح کرد: ایجاد باغ مدرن درپی تفاهم با شرکت‌های خصوصی را در دستور کار داریم چرا که اینگونه باغات علاوه بر محصول بیشتر، آب کمترنیز مصرف می‌شود آماده میزبانی از سرمایه‌گذاریم.

 منطقه آزاد سرخس به ماکو وصل می‌شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در راستای اجرای کریدور شرق به غرب، منطقه آزاد سرخس به بازرگان وصل می‌شود.
گروسی، با بیان اینکه به زودی در راستای اجرای کریدور شرق به غرب منطقه آزاد سرخس به گمرک بازرگان و منطقه آزاد ماکو وصل می‌شود، ادامه داد: منطقه آزاد ماکو، جزو مناطق آزاد جوان در کشور است که از نسل دوم به‌ شمار می‌رود و حدود ۱۰ سال از فعالیت آن می‌گذرد. نسل اول همان منطقه آزاد کیش و قشم است و نسل دوم ، منطقه ارس و ماکو است که بین ۱۰ تا ۱۴ سال از آن می‌گذرد.

 افزایش واردات از طریق مناطق آزاد از ۳ میلیارد به ۴ میلیارد دلار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار کرد: نباید مناطق آزاد ایران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با منطقه آزاد جبل‌علی در امارات و شنزن در چین مقایسه کرد که ۴۴ سال سابقه دارند. در منطقه آزاد جبل علی با وسعت ۴۵۰۰ هکتار بیش از ۲٫۵ میلیارد دلار صرف زیرساخت‌های آن شده است درحالی‌که منطقه آزاد ماکو صد برابر جبل علی وسعت دارد، اما سرمایه‌گذاری ناچیزی در زیرساخت‌های آن انجام شده است.
گروسی افزود: سقف واردات از طریق مناطق آزاد ۳ میلیارد دلار بود که اخیرا این سقف ۴ میلیارد دلار افزایش یافته و عمده درآمد مناطق آزاد از محل تعرفه بازرگانی و خدمات است و بودجه دولتی زیادی به آن اختصاص نمی‌یابد.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، در دنیا بیش از ۴۵۰۰ منطقه آزاد وجود دارد که ۱۵۰۰ مورد آن از سال ۲۰۱۵ به بعد بوده، در کشور ایران با مصوبه اخیر مجلس سه منطقه آزاد در کشور ایجاد خواهد شد و این نشان می‌دهد که مناطق آزاد در ماموریت خود موفق بوده‌اند.

 امارات و ترکیه رقبای مناطق آزاد ایران

آن طور که گروسی می‌گوید رقبای مناطق آزاد ایران، کشور امارات و ترکیه هستند، درحالی‌که در مناطق آزاد ما یک بار تخلیه کالاهای وارداتی لازم است، اما در مناطق آزاد مانند جبل علی دو بار تخلیه صورت می‌گیرد و رقیب داخلی هم مقررات خلق‌الساعه است که گاهی مزیت مناطق آزاد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌گیرد. وی مزیت مناطق آزاد غرب کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از نظر لجستیک، تجارت و ترانزیت و اتصال قاره آسیا به اروپا عنوان کرد و ادامه داد: هیچ کدام از مناطق آزاد مانند ماکو معادن متنوع در اختیار ندارند.

 ایجاد باغ ۲۲۰۰ هکتاری مدرن 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نقش این منطقه در امنیت غذایی از طریق رود ارس و دریاچه سد ارس و همچنین تولید محصولات ارگانیک عنوان کرد و گفت: با در اختیار دادن زمین به بخش خصوصی باغ ۲۲۰۰ هکتاری مدرن که در خاورمیانه بی نظیر است ایجاد می‌شود و نهال‌های اصلاح‌شده در آن کاشته شده که به زودی درآن باغ‌های میوه از جمله پسته ایجاد می‌شود.
گروسی در پایان گفت: به دنبال توسعه فرودگاه و مسیر جاده و ریل‌رو در منطقه هستیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=11999

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: