صدور ۴۸ ساعته مجوز ‌سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با بیان اینکه نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی ایران به شاهراه حلقوی افغانستان هستیم، گفت: مجوزهای سرمایه گذاری را ۴۸ ساعته صادر می‌کنیم.

حسین زارعی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به عنوان یک مجموعه مرتبط جهت ورود به بازار افغانستان بازارهای کشورهای آسیای میانه و همچنین بازارهای بین المللی نیازمند انتخاب استراتژی‌های مناسب در حطیه صنایع مورد نظر است اظهارداشت: تصمیم‌گیری در زمینه ورود به بازارهای مورد بحث از اهمیت زیادی برخوردار بوده و اثر بخشی و موفقیت منطقه در حوزه‌های مختلف اقتصادی منوط به تصمیم گیری مناسب برای استفاده از این ظرفیت‌ها است.

زارعی با بیان ظرفیت‌های موجود در مرز ماهیرود افزود: دارا بودن سه معبر رسمی پایانه منطقه ویژه اقتصادی و بازارچه، داشتن درب واحد صادرات برای هر سه معبر، نداشتن فاصله درب مشترک از نقطه صفر مرزی، دارا بودن ظرفیت کافی برای ورود و خروج ناوگان‌های دو طرف، داشتن پارکینگ مجزا برای حامل‌های صادراتی و وارداتی، دارا بودن ۱۳ سایت ترانشیپ سوخت با بیش از ۵۰ دوش و مخازن با ظرفیبت بالا تنها بخشی از ظرفیت‌های موجود در مرز ماهیرود است.

وی با بیان اینکه نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی ایران به شاهراه حلقوی افغانستان هستیم افزود: اتمام مراحل اخذ مجوز برای تجار و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در کمتر از ۴۸ ساعت، فعالیت هم‌پیوندی با گمرک رسمی مرز ماهیرود، بازارچه‌های مرزی و پایانه‌های مرزی، وجود بازار مصرف بالقوه محصولات صادراتی در افغانستان پاکستان، آسیای مرکزی از دیگر مزایا است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با اشاره به فرصت‌های مرز ماهیرود گفت: چشم‌انداز مثبت در زمینه رشد اقتصادی افغانستان، بهره‌مندی از منابع غنی معدنی و کانی‌های غیر فلزی، وجود امنیت بالا در نواحی مرزی استان و ایجاد بستر مناسب برای توسعه سرمایه گذاری، وجود برخی از صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان و امکان فراوری مواد خام وارداتی از افغانستان و همسایگان و صادرات مجدد با توجه به منابع طبیعی سرشار افغانستان و نیاز بالای کشور افغانستان به فراورده‌های نفتی جمهوری اسلامی، حجم بالای واردات افغانستان به فرآورده‌های نفتی جمهوری اسلامی، وجود مواد اولیه و خام کشاورزی در کشورهای همسایه و مخصوصا افغانستان و ظرفیت بالای کشور افغانستان در تولید مواد خام، تشابهات فرهنگی از دیگر فرصت‌هاست.

زارعی با بیان اینکه یکی از تاثیرهای مهم شکل گیری منطقه ویژه اقتصادی در خراسان جنوبی ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است گفت: نقش حضور سرمایه گذاران و ایجاد مراکز و واحدهای تولیدی در این مناطق از مهاجرت جوانان جویای کار بومی به مراکز استان‌ها تا حدود زیادی جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: انجام سرمایه گذاری در طرح‌های مختلف توسط سازمان منطقه ویژه اقتصادی در تشویق و جذب فعالان اقتصادی و صاحبان منابع برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی تاثیر می‌گذارد و توسعه فعالیت‌های خدماتی و جذب منابع خرد به اینگونه فعالیت‌ها در کنار سرمایه‌گذاری‌های کلان صورت گرفته در منطقه ویژه از دیگر پیام‌های ایجاد منطقه ویژه اقتصادی است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی افزود: منطقه ویژه اقتصادی بیرجند تا افق ۱۴۱۰ به مرکز تولید موثر در زمینه تکمیل زنجیره ارزش بخش صنعت و معدن کشور و صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، متکی بر ظرفیت‌های استان با تاکید بر استفاده بهینه از منابع محلی و اقتصاد پایه و خلاق تبدیل خواهد شد.

زارعی گفت: سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی از ابتدای فعالیت تاکنون ۱۸۰۰ میلیارد تومان در راستای تجهیز و آماده‌سازی هزینه کرده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=10729

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: