مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در برنامه مشاور شبکه جهانی جام جم خبر داد؛

رونمایی از ۵۰ طرح اولویت دار برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، از رونمایی ۵۰ طرح اولویت دار و دارای مزیت اقتصادی برای نخستین بار در همایش فرصت های سرمایه گذاری در قشم در دهم اسفندماه خبر داد.

افشار فتح الهی در گفتگو با برنامه مشاور شبکه جهانی جام جم، اظهار داشت: این ۵۰ طرح با در نظر گرفتن مزیت های موجود در حوزه های گردشگری، اقتصادی و زیرساختی جهت معرفی به سرمایه گذاران علاقه مند به حضور در جزیره قشم آماده شده است.
فتح الهی ادامه داد: این طرح ها با هدف تسهیل فرآیند آغاز فعالیت سرمایه گذاری و منطبق بر نیازهای اصلی جزیره قشم آماده شده است و بررسی مطالعات اولیه و تعیین اولویت های اقتصادی این طرح ها می تواند موجب آسودگی خاطر سرمایه گذاران علاقه مند باشد.
وی خاطرنشان کرد: در مورد برخی از از این طرح های اولیه علاوه بر جانمایی، بخشی از روندهای اداری مربوط به اخذ مجوزهای لازم از سایر دستگاه ها، بدون ذکر نام سرمایه گذار و مالک پروژه با هدف تسریع و تسهیل فرآیند سرمایه گذاری طی شده و پس از ارزیابی های لازم و تایید توان مالی افراد، قابلیت واگذاری و اجرا وجود دارد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه تاکید کرد: امکان اجرای طرح های جدید با تکنولوژی های جدید و سرمایه گذاری بیشتر متفاوت با طرح های اولیه برای سرمایه گذاران علاقه مند وجود دارد.

*اولویت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد قشم

فتح الهی با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری در صنایع دریامحور در منطقه، افزود: با توجه به وجود ۵۰۰ کیلومتر ساحل در جزیره قشم سرمایه گذاری در حوزه های پرورش ماهی در قفس، پرورش میگو، پرورش آبزیان، راه اندازی کارخانه های فرآوری محصولات شیلاتی و ایجاد منطقه تجاری حوزه صنایع دریامحور، یکی از حوزه های دارای اولویت برای حضور سرمایه گذاران است.
وی ادامه داد: در حوزه گردشگری نیز با توجه به وجود ظرفیت های طبیعی گردشگری در جزیره نیز طرح های اولیه برای پروژه هایی مانند احداث هتل های پنج ستاره، اماکن تفریحی و اقامتی، پارک آبی و… جهت استفاده سرمایه گذاران آماده شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: در حوزه نفت و انرژی نیز به عنوان یکی از مزیت های اصلی موجود در منطقه نیز مطالعات اولیه برای جانمایی، تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای مختلف و زمان بازگشت سرمایه گذاری براساس اولویت ها صورت گرفته و در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

*کوتاه سازی فرآیندهای سرمایه گذاری در قشم

فتح الهی بیان کرد: در دولت سیزدهم نگاه ویژه ای برای توسعه و پیشرفت مناطق آزاد شکل گرفت و رییس جمهور برای رفع مشکل دوگانگی مدیریت در مناطق آزاد دستورات صریحی صادر کرد که اجرای آن می تواند رونق اقتصادی در این مناطق را سرعت ببخشد.
وی درباره مزیت های منطقه آزاد قشم برای حضور سرمایه گذاران، افزود: انرژی ارزان و در دسترس، وجود تولید مازاد توسط نیروگاه های برق جزیره، معافیت های مالیاتی و مشوق های گمرکی در حوزه واردات مواد اولیه و ماشین آلات مربوط به راه اندازی خطوط تولید، بخشی از مهمترین مزایای منطقه آزاد قشم برای حضور سرمایه گذاران است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: در دولت جدید با کوتاه سازی فرآیندها و حذف روند اداری زائد، مراحل اخذ مجوزها و فرآیند سرمایه گذاری در منطقه آزاد قشم به ۴۵ روز کاهش پیدا کرده است.
فتح الهی درباره ظرفیت های گردشگری منطقه آزاد قشم نیز افزود: در ایام نوروز سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۰۰ هزار گردشگر از ظرفیت های گردشگری طبیعی و تجاری جزیره بازدید کردند که می تواند ظرفیت خوبی برای رونق اقتصاد منطقه باشد.
وی در پایان با اشاره به استقبال از حضور سرمایه گذاران واقعی برای حضور در جزیره، خاطرنشان کرد: رونمایی از این ۵۰ طرح اولویت داری اقتصادی در حوزه های مختلف همزمان با برگزاری نخستین همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری قشم می تواند زمینه ساز حضور سرمایه گذاران و رونق اقتصاد وصنعت گردشگری جزیره شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=9919

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: