حجت الله عبدالملکی در صحن مجلس؛

رشد سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد دو برابر شد / ورود جدی ایران به بازار افغانستان

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در دولت سیزدهم میزان و سرعت رشد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اجرای طرح‌های عمرانی در این مناطق دو برابر شده است.

حجت‌الله عبدالملکی در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۵ مرداد مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه ایجاد منطقه آزاد دوغارون گفت: ما تجربه موفق در مورد ایجاد مناطق آزاد در دنیا کم نداریم که شاید موفقترین آن، کشور چین است که با ۴ منطقه آزاد شروع کرد و الان با ۲۰۰ منطقه آزاد این کشور به بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل شد این مناطق آزاد عملا نقش نقاط پرقدرتی را ایجاد می‌کنند اثرات اشاعه‌ای آنها به مناطق حاشیه‌شان هم سرریز می‌کند.

عبدالملکی افزود: در ادبیات اقتصادی انقلاب اسلامی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مورد تایید قرار گرفته است کما اینکه در بند ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در توسعه حوزه عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در انتقال فناوری، افزایش تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای کشور و تامین منابع از خارج تاکید شده است.

وی بیان کرد: در دولت سیزدهم عملکرد در حوزه مناطق آزاد پیشرفت قابل قبولی داشته است میزان و سرعت رشد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اجرای طرح‌های عمرانی در این مناطق دو برابر شده است.

مشاور رئیس جمهور عنوان کرد: ما در حال جذب منابع قابل ملاحظه سرمایه داخلی و خارجی هستیم و تصور می‌کنیم فرصت‌هایی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد برای پیشرفت اقتصادی کشور منافع و زیرساخت‌های خوبی است.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: در ارتباط با لایحه مناطق آزاد دوغارون که در کمیسیون اقتصادی هم مطرح شده بود و مصوب شده است کار خوب پیش می‌رود. به لحاظ مدیریتی و بررسی‌های قانونی و اقتصادی نگرانی‌های در گذشته در ارتباط با عملکرد مناطق آزاد وجود داشت که اخیرا با موارد قانونی که برای مناطق جدید در نظر گرفته شده است نگرانی‌ها برطرف شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: در ارتباط با دوغارون به جهت اینکه منطقه آزاد دقیقا منطبق بر محدوده منطقه ویژه اقتصادی خواهد بود نگرانی‌هایی که به لحاظ بحث ورود کالای مسافری، تردد خودرو یا حمل کالا به خارج از منطقه بدون تشریفات گمرکی در گذشته وجود داشت، در حال حاضر وجود ندارد.

عبدالملکی ادامه داد: منطقه محصور و گمرک مستقر است. این منطقه براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، تجاری، صنعتی جمهوری اسلامی از آنجایی که مصوب ۷۲ است و اصلاحات بعدی آن، اداره خواهد شد. با توجه به اینکه منطقه در جای مهمی قرار دارد، مرز افغانستان موقعیت بسیار راهبردی و و موثری برای اقتصاد کشور است.

وی عنوان کرد: ارتقای منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به منطقه آزاد، امکان استفاده جدی‌تری از بازار افغانستان را فراهم می‌کند. به جهت اینکه مزیت‌های ویژه‌ای که ایجاد می‌کند و امکان جذب سرمایه‌گذاران بیشتری در آن منطقه فراهم خواهد کرد. زیرساخت‌های اولیه هم برقرار است و نگرانی‌هایی که به جهت کالای مسافری و موضوع خودرو و امثال آن بود، وجود ندارد.

مشاور رئیس جمهور گفت: چند تبصره هم در کمیسیون اضافه شده است که این تبصره‌ها مبتنی بر همان قانون ایجاد ۷ منطقه قبلی است که به نظر من تبصره‌های خوبی است و کمک می‌کند که این منطقه بتواند کارکرد خود را داشته باشد. اینکه ما بتوانیم زیرساخت قانونی بیشتری برای جذب سرمایه‌گذاران قابل ملاحظه داخلی و خارجی ایجاد کنیم حتما به نفع کشور است.

عبدالملکی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس ملاحظه‌ای داشت که بحث ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و آزاد به شکل پلکانی جلو برود دقیقا پله اول که منطقه ویژه اقتصادی است محقق شده است و اکنون هم پله دوم که تبدیل منطقه دوغارون به منطقه آزاد، مورد درخواست دولت است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=11588

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: