رحیم سرهنگی:

در کیش، «جایگاه» به معنای منزلت نیست؛ به معنای مسئولیت است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اهمیت پذیرفتن مسئولیت در هر جایگاه سازمانی که برای هر میزی جوانان این ممکلت به شهادت رسیدند؛ بر تاثیرگذاری تاریخچه سازمانی، هنر تغییر و دست یابی به وضع مطلوب و حفظ منافع ذینفعان و مشارکت در تصمیم گیری ها، تاکید کرد.

این نشست که با حضور مشاوران، معاونان، مدیران و روسای ادارت سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت های تابعه با محوریت «تبیین و اهمیت مدل حکمرانی محلی، حفظ منافع ذینفعان سازمان، ارتقاء سطح فرهنگ سازمانی، شفافیت و قانون مداری و رویکرد مانع ذهنی در برابر تغییر» در سالن خلیج فارس مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد؛ رحیم سرهنگی تاثیرگذاری پیشینه سازمان به عنوان فرهنگ سازمانی در بهره‌وری سرمایه‌های فکری را مهم ارزیابی کرد.

سرهنگی در این نشست هم‌اندیشی با بیان این که برنامه‌های پیش بینی شده بر اساس هنر تغییر زمینه ساز شرایط مناسب و حرکت به وضع مطلوب سازمانی می‌شود، اظهار داشت: گام‌های موثری می توان برای ترسیم زیرساخت‌های سازمانی و پیشبرد اهداف کلان از پیش تعیین شده برداشت.

وی، تحقق این امر مهم را تشکیل کارگروه‌های تخصصی گفتگو محور در این زمینه عنوان کرد و افزود: وضع مطلوب سازمان با تعامل سایر ذینفعان در مدل نخبگان مشخص می‌شود و مسیری که نقطه تلاقی این دو اصل تاثیر گذار است، باید مورد اهتمام ویژه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، استراتژی بهبود و تحول درون سازمانی را از برنامه‌های مهم و راهبردی برشمرد و گفت: برای رسیدن به نقطه واقعی که «بهبود مستمر» محسوب می شود مستلزم حذف موانع موجود در فرآیندهای کاری است چرا که سازمان‌های موفق با نوآوری و ارتقا سطح ارائه خدمات یعنی کارکرد نوآوری در سازمان می توانند فضایی با انگیزه و خلاقی را برای کارکنان ایجاد کنند.

سرهنگی، استراتژی یک سازمان را به «یک فیل عظیم جسه» تشبیه کرد که برای حرکت در آوردن آن نیازمند به یاران تغییر است.

وی بیان داشت: ایجاد تحول درون سازمانی نیازمند شناسایی یاران تغییر در راستای اثربخشی بالای جایگاه سازمانی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، در تکمیل سخنان خود، گفت: هیچ سازمانی در سطح دنیا با یک مدیرعامل سوپرمن به موفقیت دست نمی‌یابد بلکه این مهم با مشارکت جمعی سرمایه‌های فکری سازمان ها امکان پذیر است.

سرهنگی، خاطر نشان کرد: اکثر کارکنان در سازمان محل امن ذهنی که برای خود ایجاد کردند حاضر به تغییر نیستند و تمایلی برای خارج شدن از محل امن و حرکت به سمت یادگیری نیستند و با محدود شدن به کارهای روزمره در چارچوب مشخصی می مانند.

وی، در ادامه تصریح کرد: فرهنگ در خون و در داخل خانه است و فرزندی که با این فرهنگ بزرگ می شود و پدری که احساس مفید بودن و انگیزه ای برای ایجاد خلاقیت در حوزه کاری خود ندارد به طور حتم در فرزندان خود نیز تاثیر گذار خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با توجه به این که جزیره کیش دارای ذینفعان زیادی است؛ باید از ظرفیت همه ذینفعان استفاده شود و با یک منافع واحد و مورد تایید همه حرکت کرد.

سرهنگی، افزود: در جامعه ای که مشاکت جمعی حکمفرماست بیانگر تحقق حکمرانی مطلوب آن منطقه است که از سطح رضایتمندی و اعتماد شهروندی، سرمایه گذاران و کیشوندان برخوردار است.

وی با بیان این که از پیشینه سازمان باید درس یادبگیریم و در راستای بهبود آن گامهای موثری برداریم، بیان داشت: این اتفاق زمانی تحقق می یابد که تاریخچه سازمان به درستی به مسئول بعدی انتقال داده شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه، با تاکید بر این که تاریخچه سازمانی و یا فرهنگ سازمان مانند ریشه پنهان نمایانگر رفتارهای کارکنان در طول سال‌ها گذشته است، گفت: این فرهنگ تشبیه به گل های نیلوفرهای آبی است که ریشه در آبی دارد که مواد معدنی در داخل آب تزریق می‌شود و این همان اتفاقی است که در داخل سارمان رخ می دهد.

به گفته سرهنگی، هر تصمیمی که در حکمرانی خوب گرفته می‌شود باید منافع عمومی دیده شود تا تصمیم پایداری داشته باشیم در واقع حکمرانی خوب مثل نگه داشتن قوی بلورینی است روی صفحه‌ای که به طناب‌هایی بسته شده که تمام ذینفعان آن را نگه داشتند هر کدام از فعالان اقتصادی حوزه‌های مختلف آن را به سمت خود بکشد سبب شکستن آن می شود و جامعه پایدار نخواهد بود.

وی تحقق حکمرانی خوب محلی را مستلزم اجرای شفافیت و قانون مداری ذینفعان معرفی کرد و بیان داشت: باید کاملا فرایندها شفاف باشد و مهمترین اصل در حکمرانی خوب جلب اعتماد است و دیگر ذینفعان هم به دنبال نفع خودنیستند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=11716

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: