تاثیر بد تصمیمات هواپیمایی کشوری بر بازار هتل داران کیش :

تخفیفات ۳۰ تا ۷۰ درصدی هم به بازار هتل داران کیش رونق نداد !

مسیح‌الله صفا، رییس جامعه هتلداران کیش به «ایلنا» گفت: اوضاع گردشگری کیش بسیار نامناسب بوده و ظرفیت اشغال هتل‌ها بسیار کم است. هیچ سالی مانند امسال رکود مسافر نداشتیم.

او دلیل این امر را تصمیمات سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر لغو پروازهای چارتری نامید و بیان کرد: پارسال روزانه پروازهای بسیاری به مقصد کیش داشتیم. ظرفیت اشغال هتل‌ها ۷۵ درصد بود. به دلیل تصمیم غلط هواپیمایی کشوری، درصد اشغال هتل‌ها کاهش یافته، تعداد مسافران کم شده و آن عده‌ای که به کیش سفر می‌کنند نیز، درصد زیادی در خانه‌ها اقامت می‌کنند.

صفا گفت: برگزارکنندگان پروازهای چارتری مسافران را در هتل‌ها اسکان می‌دادند. اکنون مسافران با بلیط‌های آزاد کمتر تمایل به اقامت در هتل دارند و در خانه‌ها و اقامتگاه‌های غیرمجاز اقامت می‌کنند.

او افزود: اگر به سایت‌های رزرو بلیط مراجعه کنید، تمامی بلیط‌ها فروخته شده است. هواپیمایی کشوری پروازها را باز کرده تا مردم استفاده کنند اما عده‌ای پروازها را رزرو کرده و به فروش می‌رسانند.

صفا گفت: ما همواره تلاش می‌کنیم تا سفرها را ارزان‌تر کنیم. اکنون هتل‌ها ۳۰ تا ۷۰ درصد تخفیف گذاشته‌اند. تا پیش از این نیز همواره در جشنواره‌ها تخفیف می‌دادیم. معمولا دو فصل اول سال را با تخفیف به مشتریان خدمات ارائه می‌کردیم و ۶ ماهه دوم سال بدون تخفیف. به هرروی باید در ماه‌هایی از سال ضررها و هزینه‌های هتل‌داری را جبران کنند.

او تاکید کرد: نرخ کرایه اتاق‌ها در گردشگری بر اساس سه نکته تعیین می‌شود؛ عرضه، تقاضا و خدمات. وقتی تقاضا بالا باشد قیمت‌ها افزایش یافته و زمانی که تقاضا کم است، ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.

پروازها را به مقاصد خارجی اختصاص داده‌اند

برخلاف باور رییس جامعه هتلداران کیش، تعداد پروازهای خارجی نیز به به طور فاحشی کاهش یافته است.

صفا گفت: پروازها را گذاشته‌اند برای نجف، آنتالیا و گرجستان. تعداد پروازهای داخلی به همین دلیل کاهش یافته است. یکی از دوستانم گفته است تور آنتالیا خریداری کرده برای ۶ شب و ۷ روز به مبلغ ۷۰ میلیون تومان.

او در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود در بسیاری از مواقع تور آنتالیا از کیش ارزانتر است، بیان کرد: هرگز اینگونه نبوده است. این گفته‌ها شایعه است. تور کیش ۱۵ میلیون تومان هم نمی‌شود. اتاق‌های هتل‌های سه ستاره کیش شبی ۹۰ هزارتومان برای دونفر است. برخی از اتاق‌های هتل‌های ۵ ستاره شبی ۱۰ دلار اجاره می‌شوند. بیش از ۴۰ هتل در کیش اتاق‌های خود را به بهای بسیار پایین‌تر از ارزش واقعی هتل و خدمات کرایه می‌دهند.

رکود گردشگری به دلیل تصمیمات هواپیمایی کشوری

صفا با اشاره به اینکه وضعیت بد گردشگری کیش به دلیل تصمیمات نابخردانه هواپیمایی کشوری است، بیان کرد: رییس هواپیمایی کشوری تخصص کافی ندارد. احتمالا شب به او الهام شده که پروازهای چارتری را لغو کند. رانت، انحصارطلبی و بی‌تجربگی موجب شده پروازهای چارتری لغو شده و وضعیت حمل و نقل هوایی به این وضع دچار شود. حمل و نقل هوایی تاثیر مستقیمی برروی گردشگری کیش برجای می‌گذارد.

او افزود: گردشگری در کشوری ۴ فصل با تنوع اقلیمی که از نظر جاذبه‌های گردشگری در زمره ۱۰ کشور برتر دنیاست، نباید چنین اوضاع نابسامانی داشته باشد. تعداد هواپیماهای ایران ۱۳۰ فروند است اما پول داده‌اند به عراقی‌ها که هواپیما بخرند.

رییس جامعه هتلداران تاکید کرد: کیش می‌تواند بازوی اقتصادی دولت باشد. تنها ۵۲ هتل در کیش داریم و وضعیت هتل‌ها نابسامان است، ۵۰ هتل در دست ساخت داریم و اگر این هتل‌ها افتتاح شوند مشخص نیست اوضاع چقدر نابسامان می‌شود. ۲۳ هتل در دست ساخت، فعلا متوقف شده‌اند چراکه مالکان معتقدند زمانی که گردشگر نیست، نباید هتلی ساخته شود.

او افزود: کیش ایر شعار تبلیغاتی‌اش این است؛ حمل و نقل مسافر از هر نقطه دنیا به کیش. اما اکنون پرواز تهران به نجف برگزار می‌کند. روزانه کمتر از ۱۵ پرواز به کیش صورت می‌گیرد. اکنون که هوا گرم است، هواپیماها با ۷۰درصد ظرفیت پرواز می‌کنند. روزانه ۲ هزار نفر به کیش تردد می‌کنند. از این تعداد هزار نفر کیشوند هستند. بیشتر مسافران در خانه‌ها اقامت می‌کنند. بنابراین روزانه ۳۰۰ نفر در هتل‌های کیش اقامت می‌کنند. این تعداد را تقسیم بر ۵۰ هتل کنید. تنها ۱۰ درصد از اتاق‌های هتل‌ها اشغال می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=12070

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: