بازدید میدانی سرپرست سازمان از طرح ملی اتصال ریل به منطقه آزاد انزلی

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی از طرح ملی اتصال خط ریل سراسری به مجتمع بندری کاسپین که توسط وزارت راه و شهرسازی در حال تکمیل است دیدار کرد.

 بازدید میدانی فوق که با حضور معاونین سازمان در راستای نظارت بر حسن اجرای طرح های زیرساختی منطقه آزاد انزلی انجام شد، معاون فنی و زیربنایی سازمان و شرکت مشاور گزارشی از میزان و درصد پیشرفت فیزیکی طرح ارائه دادند.

اکبر نیازی در جریان این بازدید با تصریح بر اهمیت سرعت بخشیدن به اتمام طرح ملی مزبور، تأکیدکرد: بی تردید اتصال منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری کشور ، یکی از مهمترین طرح های زیرساختی ملی در عرصه بین المللی محسوب می شود که قادر است ظرفیت ها و فرصت های ارتباطی و ترانزیتی جدیدی مابین کشورهای حاشیه دریای خزر، اوراسیا، جنوب و غرب آسیا ایجاد نماید.

نیازی با بیان اینکه یکی از وجوه اهمیت ساز اتصال منطقه آزاد انزلی به خطوط ریل داخلی، وصل شدن دریای شمالی به دریاهای جنوبی کشور است که زمینه تنوع بخشی به مسیرهای حمل و نقلی و ترانزیت کالا برای جمهوری اسلامی ایران را فرآهم می کند، در نتیجه کوتاه بودن مسیر به ۳۷ کیلومتر، بیانگر اثرگذاری اندک آن نبوده و نیست بلکه نشانگر اهمیت مضاعف ملی با قابلیت اثرگذاری بین المللی این مسیر ریلی است.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که فرصت های ترانزیت بین المللی امری ایستا نبوده وکشورها منتظر ما جهت بهره برداری از مزیت های بی نظیر ایران نمی مانند، در نتیجه سرعت بخشیدن به عملیات احداث، تکمیل و بهره برداری یعنی استفاده از تغییر و تحولات ژئوپلتیک منطقه ای برای منافع ملی.

گفتنی است از مسیر ریلی ۳۷ کیلومتری اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری در ایستگاه پیربازار رشت، حدو ۲ کیلومتر در محدوده منطقه بوده و تا کنون حدود ۱۴ کیلومتر ریل گذاری شده، و سازمان منطقه آزاد انزلی در داخل محدوده بندر شامل سیتی دوار نقطه اتصال ریل به بندر، اجرای اسکله رو رو و تجهیزات مرتبط را تکمیل و آماده بهره برداری نموده و عملیات زیرساخت مابقی طرح نیز با میزان پیشرفت ۸۵ درصدی با نظارت شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور در حال انجام می باشد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=11793

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: