ارزش ۹۰۰ همتی یک‌هزار بسته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از آماده سازی یک‌هزار بسته سرمایه گذاری به ارزش ۹۰۰ هزار میلیارد تومان برای بهره برداری فعالان اقتصادی داخلی و خارجی خبر داد.

حجت الله عبدالملکی امروز (سه شنبه) در حاشیه دومین روز از نمایشگاه اوراسیا در جمع خبرنگاران افزود: از ابتدای امسال طراحی پروژه های سرمایه گذاری برای معرفی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فعالان اقتصادی بین المللی در دستور کار قرار گرفت.

عبدالملکی گفت: پروژه های سرمایه‌گذاری ابزاری برای معرفی فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه گذاری مناطق به فعالان اقتصادی محسوب می شود که مطالعات اولیه هر کدام از این پروژه ها انجام شده، زیرساخت‌ها فراهم و مجوز بی‌نام آن صادر شده است.

وی با بیان اینکه در چهار مرحله از بسته‌های اقتصادی مناطق آزاد رونمایی شده است، افزود: امروز با ۱۵۰ بسته جدید به ارزش حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان، به مجموع یک‌هزار بسته به ارزش ۲۰ میلیارد یورو (معادل ۹۰۰ هزار میلیارد تومان) دست یافتیم که متقاضیان می توانند اقدام به سرمایه گذاری در این زمینه کنند.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد محدودیتی وجود ندارد، تاکید کرد: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه حدود یک‌هزار و ۴۰۰ پروژه به ارزش ۴۳۰ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه گذاری در محدوده هفت منطقه آزاد کشور ثبت شده که ۱۷۰ پروژه از میان بسته های پیش بینی شده بوده است.

به گفته عبدالملکی، در همین مدت ۳۷ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد محقق شده است و در سه ماه پایانی امسال نیز به دنبال تحقق تقاضاهای ثبت شده و آغاز فرایند احداث خواهیم بود.

وی تصریح کرد: بر اساس اسناد بالادستی ۶ ماموریت برای مناطق آزاد در نظر گرفته شده است که شامل جهش تولید، جهش صادرات، انتقال فناوری، تامین نیازهای اساسی کشور، تامین مالی از خارج از کشور و عمران و آبادانی منطقه می شود که چهار مورد از آنها بین المللی محسوب می شود.

دبیر شوریعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر اینکه این مناطق به عنوان قطب های پیشرفت اقتصادی کشور محسوب می شوند، خاطرنشان‌کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تیم ملی اقتصاد بین الملل اقتصاد کشور هستند، به همین دلیل بیش از یک سوم از صادرات غیرنفتی کل کشور از مبدا این محدوده ها بوده است.

ترانزیت؛ مزیت مطلق ایران

عبدالملکی با بیان اینکه ترانزیت مزیت مطلق ایران محسوب می‌شود، افزود: بیش از ۷۰ درصد ترانزیت از این مبادی است، اما مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سطح بین الملل شناخته شده نیست که با حضور در رویدادهای داخلی و خارجی در تلاش برای معرفی بیشتر هستیم.

وی ادامه داد در هشت ماهه امسال در پنج رویداد بین المللی و چهار نمایشگاه داخلی حضور داشتیم، افزود: به‌زودی نیز در رویداد کشور هند شرکت می کنیم، زیرا به دلیل ظرفیت بالا با شناخته شدن بیشتر، تقاضای بیشتری را جذب خواهند کرد.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه مناطق آزاد نقاط اصلی ارتباط با سازمان های همکاری های بین المللی هستند، گفت: ایران می تواند با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق منطقه ارس، کشورهای حاشیه دریای خزر از انزلی، اتحادیه شانگهای از قشم، گروه بریکس از کیش و هند از چابهار ارتباط تجاری برقرار کند.

عبدالملکی تاکید کرد: جایگاه بین المللی مناطق آزاد رو به رشد است که با عبور از شعار زدگی، به عنوان موتور محرکه اقتصادی کشور به جایگاه اصلی خود بازگردند.
وی افزود: منطقه آزاد چابهار محور همکاری ایران با شبه قاره هند، منطقه آزاد کیش نماینده ایران در منطقه بریکس، منطقه آزاد انزلی محور همکاری ایران با کشورهای حوزه دریای خزر و ارز محور همکاری برای اوراسیا خواهد بود.
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه معرفی سرمایه گذاران و صادرکنندگان نمونه مناطق آزاد به صورت دوره ای مورد تجلیل قرار خواهند گرفت، اظهار کرد: امسال هم از هفت سرمایه گذار و هفت صادرکننده برتر تقدیر خواهد شد.

دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از روز گذشته (۱۳ آذر) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت که تا ۱۶ آذر ادامه خواهد یافت. در این نمایشگاه شرکت‌های بزرگ کشورهای عضو اتحادیه حضور دارند و شرکت‌های ایرانی در همکاری با اعضا بیش از یک‌هزار متر مربع فضای نمایشگاهی را در اختیار گرفته‌اند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://fznews.ir/?p=12816

fznews

fznews

منتظر دریافت گزارش های شما عزیزان جهت بررسی و انتشار در پایگاه خبری مناطق آزاد ایران هستیم

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

رسپینا
هاستیران

تصویر روز:

پیشنهادی: